Laparoskopik Tüp Mide Ameliyatı 2023

Laparoskopik tüp mide ameliyatı en çok tercih edilen operasyonlardan bir tanesidir. Obezite sorunu yaşayanlar bu ameliyat sayesinde sağlıklı kilolarına erişebilir.

Laparoskopik tüp mide ameliyatı kilo vermeyi başaramayan kişiler için tercih edilir. En etkin operasyonlardan bir tanesidir. Tüp mide ameliyatında midenin büyük bir bölümü cerrahi bir işlemle çıkarılır. Uygulama sırasında doğal bir şekilde işleyen sindirim sisteminin emilim fonksiyonları herhangi bir şekilde etkilenmez.

Laparoskopik tüp mide ameliyatı ile mide küçültülür. Böylece kişi daha kolay doygunluğa ulaşılır. Laparoskopik mide ameliyatı sonrasında midenin kalan bölümü muza benzediğinden buna tüp mide adı verilir.

Laparoskopik Tüp Mide Ameliyatı
Laparoskopik tüp mide ameliyatı ile büyüyen mide küçültülür.

Tüp Mide Ameliyatı Neden Yapılır?

Laparoskopik tüp mide ameliyatı, midenin boru haline getirilmesidir. Mide daha fazla gıda alabilmek ve depolama amacıyla kese şeklinde tasarlanmıştır. Laparoskopik tüp mide ameliyatı ile büyüyen mide küçültülür. Tüp mide ameliyatıyla mideye tüp ya da herhangi bir yabancı cisim yerleştirilmemektedir. Bu operasyon midenin sadece hacmini küçültmez. Salgılanan açlık hormonuna da müdahalede bulunur. Besin ihtiyacına karşı istek azalır. Böylece kişi daha kolay kilo verir.

Laparoskopik Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyatında laparoskopik cerrahi tercih edilmesindeki en büyük nedenlerden bir tanesi hastada büyük bir kesi yapılmamasıdır. Böylece hasta çok daha az ağrı çekecektir. Müdahalede hasta üzerinde küçük delikler açılır. Ameliyat işlemini yapabilmek için kamera kullanılarak görüntü alınır. Laparoskopik tüp mide ameliyatını yapacak doktor gördüğü görüntüleri inceleme altına alır. Daha sonra operasyona başlanır. Ameliyat genel anestezi altında ortalama 1 – 1,5 saat sürmektedir.

Laparoskopik Tüp Mide Ameliyatı Avantajları

Bu uygulamanın sunduğu avantajlardan bir tanesi sindirim sisteminin doğal yapısını değiştirmemesidir. Böylece vitamin ve mineral eksikliği daha az görülür. Ameliyat şekerli gıdaların ince bağırsağa ani geçişine de izin vermez. Ameliyat sonrası midede daha az reflü şikâyeti yaşanacaktır

Laparoskopik Tüp Mide Ameliyatı Kimler için Uygundur?

Bu ameliyat 16-79 yaş arasında bulunan kişilere uygulanır. Belirlenen kilo sınırında bulunuyorsanız mide ameliyatı olabilirsiniz. Obezite ile beraber ortaya çıkan problemler bulunuyorsa, uzun ameliyatlara dayanamayacak sorunlarınız mevcutsa bu hastalara kesinlikle Laparoskopik tüp mide ameliyatı önerilmemektedir.

Laparoskopik Tüp Mide Ameliyatı Kimler için Uygun Değildir?

Bazı durumlarda laparoskopik tüp mide ameliyatı uygulanmamaktadır. Bunlar;

  • Tip 2 diyabet hastalığı bulunanlar,
  • BMI değerinin 50 üzerinde olanlar,
  • Ileri derecede reflü şikayeti bulunanlar ameliyat önerilmez.

Laparoskopik tüp mide ameliyatına karar vermeden önce hasta öyküsü iyi değerlendirilmelidir.

Laparoskopik Tüp Mide Ameliyatının Riski Bulunuyor Mu?

Laparoskopik tüp mide ameliyat sonrası erken dönemde kanamalar meydana gelebilir. Ağızdan gıda verilmeye başlanıldığında kaçaklarda görülebilir. Çok düşükte olsa kanama riski bulunabilir.

Mide Ameliyatı Ne Kadar Sürüyor?

Ameliyat laparoskopik cerrahi ortalama bir saat sürmektedir. Süre hastanın durumuna göre değişmektedir.

Ne Zaman Normale Dönebilirim?

Laparoskopik tüp mide ameliyatı sonrası hasta ameliyathane de uyandırılır. Ameliyat sebebiyle ağrı ve bulantı şikayetleri görülebilir. Bu nedenle hastaya ağrı kesiciler verilebilir. Laparoskopik tüp mide ameliyatı sonrası altı saat beslenmeye müsaade edilmemektedir.

Mide Ameliyatı Fiyatı

Hastanın genel durumu, ekipman kalitesi ve uzmanlığı mide ameliyatı fiyatlarını belirler. Vücut kitle endeksi 35’in üzerinde olan hastalar bu ameliyattan yararlanabilir. Vücut kitle endeksi 40 ya da üzeri olan kişiler devlet desteği alabilir. Whatsapp hattımızdan fiyat alabilirsiniz.

Mide Ameliyatı Fiyatı
Mide ameliyatı sonrası bir ay içerisinde hızlı kilo verirsiniz

Ameliyat Sonrası Süreç Nasıl İşliyor?

Laparoskopik tüp mide ameliyatı olanların mide hacmi %80 oranında küçültülür. Cerrahi müdahaleden sonra egzersiz yapan ve zayıflama kararlılığını sürdüren kişiler daha başarılı sonuçlar alabilir. Mide hacim olarak küçültüldüğünden daha hızlı doyarsınız. Laparoskopik tüp mide ameliyatı sonrası şekerli, asit oranı yüksek içeceklerden uzak durmalısınız.

Ameliyat Sonrası Kaç Kilo Verilir?

Mide ameliyatı sonrası bir ay içerisinde hızlı kilo verirsiniz. Altı ay boyunca sağlıklı bir şekilde kilo verme gerçekleştirilir. Cerrahi müdahalenin uzun vadede herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Laparoskopik tüp mide ameliyatı sonrası diyete uymayan hastalarda kilo alma belirtisi görülebilir.

Ameliyat Sonrası Hangi Aktiviteler Yapılmalı?

Laparoskopik tüp mide ameliyatı sonra hastalar kendilerini zayıf ve yorgun hissedebilir. Ameliyat sonrası kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Mesafeyi yavaş yavaş arttırabilirsiniz. Fiziksel aktiflik son derece önemlidir. Gün içerisinde yürümeye devam etmesidir. Gün içerisinde 30-45 dakika yürümelidir. Düzenli olarak günde iki kilometre yürümeniz tavsiye edilir.

Laparoskopik tüp mide ameliyatı sonrasında ciddi bir ağrı kalmaz. Kişi ameliyat sonrasında 4-5 gün içerisinde taburcu edilir. Taburcu olunduktan sonra beslenme kurallarına mutlaka uymalısınız. Mide ameliyatı hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. Uzman doktorlarımız gereken detayları sizlere sunacaktır.

5/5 - (2 votes)