Gazze’den 61 hasta ve 49 refakatçiyi daha tedavi için Türkiye’ye getirildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 6 Kasım 2023 tarihinde İsrail’in saldırılarının sürdüğü Gazze’den Mısır’a geçişleri sağlanan 61 hasta ve 49 refakatçinin daha Milli Savunma Bakanlığına ait uçakla Türkiye’ye getirildiğini duyurdu.

Havaalanında hastaları karşılayan Koca, bu süreçte emeği geçen tüm iç ve dış paydaşlara teşekkür etti. Koca, hastaların tedavilerinin Ankara’da Bilkent ve Etlik şehir hastanelerinde yapılacağını belirterek, “Yaşadığımız günler tarihin şahit olduğu en acı verici günlerdir. Seslerin kısıldığı, gözlerin görmemek için kapalı olduğu, adeta kimsenin kılını kıpırdatmadan olanı biteni izlediği günlerden geçiyoruz. İnsanlığın onurunun korunması açısından attığımız adımların çok küçük de olsa katkısı olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Koca, dün akşam Mısır, bugün ise İsrail’in sağlık bakanlarıyla telefonda görüştüğünü belirterek, “İsrail Sağlık Bakanı’na özellikle bebek ve çocukların tedavi amaçlı ülkemize getirilmesi konusunda yoğun gayret gösterdiğimizi, bir iki gün içinde yeni bir tahliye planladığımızı, bu konuyla ilgili yakın koordinasyondan memnuniyet duyacağımızı ifade ettim. Ayrıca Gazze içerisinde güvenliği sağlanmış bir bölgede erken dönemde ülkemizce sahra hastanesi kurulmasının düşünüldüğünü, bu hastanenin etnik kökenine bakılmaksızın herkese sağlık hizmeti vereceğini ve bununla ilgili sağlık koordinasyon ekibinin saha ziyareti yaparak uygun lokasyonu bulacağını ifade ettim.” dedi.

Koca, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Türkiye’nin girişimci ve insani dış politika anlayışı çerçevesinde sağlık diplomasisi faaliyetlerini sürdüreceklerini vurgulayan Koca, etnik kökeni, dili, dini ne olursa olsun mazlumun ve ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya devam edeceklerini bildirdi.

Kaynak: https://www.saglik.gov.tr/TR-100845/saglik-bakani-koca-gazzeli-hastalari-havaalaninda-karsiladi.html

Rate this post

İçeriğin geliştirilmesinde ccc media katkı sağlamıştır. Lütfen unutmayın ki sitemizde bulunan içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır ve kesinlikle tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içermez. Teşhis ve tedavi için her zaman bir sağlık profesyoneline başvurmanız önemlidir.

???? Çevrimiçi Danışmanlık