Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları 2024

İstanbulda tüp mide ameliyatı fiyatları ortalama 45.000 TL ile 65.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Tüp mide ameliyatı yaptırmak için Clinic Care Center kliniğimizi tercih ederek doğru bir adım atmış olursunuz.  Mide küçültme ameliyatı etkili zayıflama yollarından biridir.

İçerik göster

Tüp mide ameliyatı  için başvurularınızı Clinic Care Center kliniğimize yapabilirsiniz. Ameliyat süreçlerinde uzman doktorlarımız hastaya özel bir çözüm sunmaktadır. Gelecekte kilo kontrolünü daha kolay şekilde sağlamak adına tıbbi müdahalelerin avantajlarını değerlendirebilirsiniz.

Operasyon AdıTüp Mide Ameliyatı
 📌 Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatı:45.000 TL ile 65.00 TL
 📌 Anestezi:Genel Anestezi
 📌 Ameliyat Süresi:45 dk
 📌 Hastanede Yatış Süresi:2 Gece
 📌 Türkiye de Kalma Süresi:7 Gün
📌 Operasyon Yeri:Hasthane
📌 Ağrı:3 Gün hafif
📌 İşe Dönüş Süresi:Masa başı işler 15 gün
📌 Beslenme:Sıvı, püre ve katı dönemi
operasyon notları

Tüp Mide Ameliyatı Nedir | Mide Küçültme Nasıl Yapılır?

Midenin tüp büyüklüğüne kadar küçültülmesi işlemleri tüp mide ameliyatı olarak tanımlanmaktadır. Şekil benzerliği nedeniyle verilen bu isim aşırı büyük midesi olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Tokluk hissinin zor oluşması nedeniyle midenin  %80’e yakın kısmı alınır.

Tüp mide ameliyatı  yapılırken karın ön duvarından küçük delikler açılır ve büyük kesiler olmadan midenin bir bölümü alınmaktadır. Yapılan işlem, tüp mide ameliyatı alanında uzman doktorlarımız tarafından uygulanmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Yapılırken Kaç Delik Açılır?

Mide küçültme ameliyatı laparoskopik yollarla, genellikle kapalı olarak gerçekleştirilmektedir. Mide küçültme ameliyatı yapılırken açılan delik sayısı genellikle 1-5 arasıdır. Bazen tek delikle de yapılan işlemlerde gerekli hallerde sayı artırılacaktır.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmak İçin Kaç Kilo Olmak Lazım?

Mide Küçültme ameliyatı olmak için kilo miktarının önemi bulunmaktadır. İleri derecede obez, aşırı şişman kişilere tüp mide ameliyatı yapılmaktadır. Beden kitle endeksi olarak 32-40 aralığı aranmaktadır.  Kilolar nedeniyle bazı hastalıkların ortaya çıkmış olması, kiloların yaşam şartlarını zorluyor olması gerekir.

 • 100 kilo birinin mide küçültme ameliyatı olması için boy ve kilo oranıyla yaş hesaplamalarında belirtilen kitle endeksi şartı gerekmektedir. Bu durum 70 kilo olan biri için de geçerlidir.
 • Genellikle 95-100 kilo ve üzerindeki kişilere daha fazla zayıflama ameliyatı yapılmaktadır. Boyu çok kısa olan biri için 70 kilo beden kitle endeksi 35 üzeriyse müdahale olabilmektedir.

Tüp Mide Yaş Sınırı Nedir?

Tüp mide yaş sınırı nedir? Sorusu bu işlemleri düşünen herkesin merak ettiği bir konudur. Clinic Care Center e başvuru yapan kişilerin en az 18 yaşında ve en çok 65 yaşında olması gerekmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen diğer kriterlere uygunluğa da önem verilmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Mide küçültme ameliyatının riskleri Clinic Care Center  kliniğimizde hastalara özel olarak aktarılarak işlem yapılmaktadır. Ameliyat prosedürlerindeki genel riskler olabilmekte, kanama, enfeksiyon gibi durumlar nadiren de olsa gerçekleşebilmektedir.

 • Bazı hastalarda anesteziye karşı olumsuz reaksiyonlar yaşanabilmektedir. Genel anesteziye karşı direnç gösteren hastalarda operasyonda uyanma durumu yaşanırsa acilen yeniden uyutma işlemi gerçekleştirilir. İkinci kere uyutulmasında bir sakınca olmadığı konusunda önlemler alınmaktadır.
 • Zayıflama ameliyatı  riskleri arasında kusma durumu sıkça yaşanabilir.
 • Kan pıhtılaşması ameliyatta görülebilecek başka bir olasılıktır. Beslenme ve genetik etkenler nedeniyle kanda pıhtılaşma sorunu yaşanabileceği için uygun müdahaleler gerçekleşmektedir.
 • Solunum yollarında, akciğerde sorunlar oluşabilir. Ameliyatın etkilerinden biri olarak nadiren görülen bir durumdur.
 • Ölüm riski genel anestezi ve kanama risklerine bağlı olarak, nadiren de olsa bulunmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Ne Kadar Sürede İyileşir?

Mide küçültme ameliyatı iyileşme süresine bakıldığında hasta durumuna göre kısmen değişme olabilmektedir. En geç 6 haftaya kadar iyileşme tamamlanmaktadır. En az 4 haftada yaraların kapanması durumu gözlenir. Clinic Care Center iyileşme sürecinizin en iyi şekilde gerçekleşmesi için etkili çözümler bulmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı 3 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Mide küçültme ameliyatı olanlar 3 ayda genellikle 40 kiloya kadar verebilmektedir. Operasyon tamamlanınca hemen kilo verme başlamayabilir. Beslenme ayrıntılarına önem verilerek bir ay sonunda 15 kilo kayıp olması normaldir.

İleri seviye obezitede verilen kilo sayısında artış olabilmektedir. 6 ay sonunda 50 kilo kaybı yaşanabilir. Hastaların spor durumu protein oranları gibi ayrıntılar son derece önemlidir. Kurallara uyulmaması halinde kilo kayıpları daha az olmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı 2 Kez Olur mu?

Yeniden mide küçültme işlemi olacaksa revizyon işlemleri gerçekleşmektedir. Vücudun bağışıklık sisteminde zorlama olabilmekle beraber mide küçültme ameliyatı 2 kez olabilmektedir. Tüp mide ameliyatı olacak kişilerin sık aralık olmaması gerekir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra İç Dikişler Ne Zaman İyileşir?

Mide küçültme ameliyatı sonrası iç dikişlerin iyileşme durumu on beş güne kadar gerçekleşmektedir. Bir aya kadar da tam iyileşme süreci gerçekleşmektedir. Dikişlerin soruna dönüşmemesi için kliniğimizden yapılan uyarılara dikkat edilmesi gerekir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Mide Eski Haline Döner mi?

Tüp mide operasyonu geçirenlerin merak ettiği önemli konu,  mide eski haline döner mi sorusudur. Mide kendini genişleterek büyütebilen bir organdır. Dolayısıyla yeniden eski halini almak için doğal bir gelişim süreci olacaktır. Fakat yeniden ameliyat öncesi halini almaması için mideye giren yemek miktarının kontrol edilmesi gerekir.

Devlet hastnesinde tüp mide olanlar ameliyat sonrası takip ve destek konusunda sıkıntılar yaşadıkları için Clinic Care Center’ seçmişlerdir. Obezite ameliyatı olan bazı bazı yorumları aşağıdadır.

Kimler Mide Küçültme Ameliyatı Olamaz?

Mide küçültme ameliyatı olmak isteyenlerin gereken kontrol aşamasını sorunsuz şekilde geçmiş olması gerekmektedir. Vucut kitle endeksi 32 altı olan kişiler tüp mide uygun olmaz. Ameliyatsız yöntemler olan mide balonu ve mide b0t0ksu daha uygun olur. Vücut kitle endeksi haricinde tip 2 diyabet olması, metabolizmaya yansıyan bozuklukların yaşanması gerekmektedir. Tüp mide ameliyatı olmak için hayatı ve sağlığı olumsuz etkileyen bir kilo gerekmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatları Zararlı mı?

Mide küçültme ameliyatı gereğinden az yapılan bir ameliyat, keşke daha çok yapılabilse. Çok faydalı, insanların 3’te 2’si bundan faydalanıyor.

Prof. Dr. Mehmet Öz Kalp Sağlığı ve Kalp Cerrahı

Tüp Mide Ameliyatı Zararları

Ameliyatın obezite ve aşırı kilo kaybıyla ilgili pek çok faydası olsa da, her tıbbi prosedür gibi tüp mide ameliyatının da bazı riskleri ve potansiyel zararları vardır. İşte bu risklerden bazıları:

Cerrahi Riskler:Enfeksiyon, kanama, anestezi reaksiyonları gibi komplikasyonlar görülebilir.
Yan Etkiler:Tüp mide ameliyatı sonrası birçok insan bulantı, kusma ve mide ağrısı gibi yan etkiler yaşayabilir.
Aşırı Kilo Kaybı:Ameliyat sonrası hızlı ve aşırı kilo kaybı olabilir.
Beslenme Eksiklikleri:Özellikle demir, kalsiyum, B12 vitamini gibi besin maddelerinin yetersiz alımı sorunlara yol açabilir.
Gastroözofageal Reflü (GERD):Reflü sorunu ortaya çıkabilir.
Mide Genişlemesi:Tüp mide ameliyatı sonrası mide genişleyebilir.
Psikolojik Etkiler:Yeme alışkanlıklarındaki değişiklikler de duygusal olarak zorlayıcı olabilir.
Komplikasyonlar:İç kanama, ameliyat bölgesinde enfeksiyon, dikiş problemleri gibi durumları içerebilir.
Ameliyatın potansiyel zararları tablosu

Tüp Mide Ameliyatı Avantajları

İşte tüp mide ameliyatının avantajları:

Kilo Kaybı:Daha az yemek yenmesine neden olur ve dolayısıyla kilo kaybı sağlanır.
İştah Kontrolü:İştah kontrolünü artır ve daha az yemek yeme eğiliminde olmanıza yardımcı olur.
Metabolizma Etkisi:Hormonal dengeyi değiştirir ve metabolizmayı etkiler. Bu da kilo verme sürecini destekler.
Obeziteye Bağlı Sağlık Sorunlarının Azalması:Diyabet, yüksek tansiyon, uyku apnesi gibi bir dizi sağlık sorununu kontrol altına alınır.
Diyet Değişikliği Kolaylığı:Daha küçük porsiyonlar yiyebilme yeteneği, kişinin daha sağlıklı bir diyet benimsemesini kolaylaştırır.
Psikolojik Etki:Başarılı kilo kaybı, kişinin kendine güvenini artırabilir ve genel psikolojik refahını iyileştirebilir.
Uzun Dönem Sonuçlar:Tüp mide ameliyatı, uzun vadeli kilo kaybı sonuçları sağlar.
Ameliyat Süresi ve Komplikasyon Riski:Tüp mide ameliyatı, diğer obezite cerrahilerine kıyasla genellikle daha kısa sürede gerçekleştirilir ve bazı diğer yöntemlere göre daha az komplikasyon riski taşır.
tüp mide ameliyatının avantajları tablosu

Mide Ameliyatı Olanlarda Kilo Vermeme Olasılığı Nedir?

Mide ameliyatı olanlarda kilo vermeme olasılığı genelde bulunmamaktadır. Mide küçüldüğü andan itibaren daha az yemeye kendini programlamaktadır. Dolayısıyla hızlı şekilde yağlardan yakarak dışarı atmaya başlar. Yeme miktarındaki önemli orandaki değişiklik yağların sıvıya dönüşme hızını artırmaktadır.

Tüp mide ameliyatı olan kişilerde bir süre kilo verildikten sonra durma ve yeniden kilo alma süreci olabilir. Beslenme önerilerine uyulmaması halinde yeniden eski kilolara dönme olasılığı bulunmaktadır. İdeal kiloya ulaşmak isteyenlerin yaşam tarzı değişikliklerini uygulaması gerekmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Neden Kilo Verilmez?

Mide küçültme ameliyatı sonrası kilo veremeyen bir kişinin protein alırken yeteri kadar tüketim sağlamaması görülür.  Yetersiz protein nedeniyle kilo kaybı azalabilir. Günlük her tüp mideli hastanın 60 gram ve üzerinde protein alması gerekir. Üst limit genelde 90 grama kadardır.

Mide küçültme ameliyatı sonrası kilo alma durumu 15 kiloya kadar yaşanabilmektedir. Kilo almanın bir miktar olması normalken aşırı alınan kiloların önüne geçmek gerekmektedir. Uzmanlarımızla yeniden aynı kiloya dönmemek için neler gerektiğini görüşebilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Tüp mide ameliyatı süresi genelde bir saate kadar devam etmektedir. Anatomik yapısı değişen hastalara göre en az 30 dakikalık bir süre verilebilmektedir. Hazırlık aşamasında gereken detaylara uyarak sürecin sorunsuz hazırlanmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Mide Ameliyatı Olan Kişiler Kaç Gün Hastanede Kalır?

Mide ameliyatı olan kişilerin hastanede kalma süreleri 3 güne kadar sürebilmektedir. Bu süre bir günle sınırlı da olabilir. Ameliyatı geçiren hastanın durumuna göre işlemler yapılmaktadır. Ameliyat ardından ayağa kalkma süresiyse birkaç saatte gerçekleşebilir.

Mide Küçültmede Kaçak Riski Nedir?

Mide küçültme ameliyatlarında kaçak riski önemli bir konudur. Mide sızıntı belirtilerinin görülmesi halinde uzmanınıza zaman geçmeden başvurmanız gerekmektedir.

Mide küçültme ameliyatı ardından kaçak riski süresi bulunmaktadır. Genellikle kaçak olduğunda 2 güne kadar belli olmaktadır. Yoğun kaçak riski ardından bu süre bir aya kadar takip edilmelidir. Düşük de olsa kaçak riskleri bir aya kadar devam edebilmektedir. Oran olarak belirtildiğinde %2’lik bir miktar söz konusudur.

Tüp mide ameliyatında kişinin belirtilen kurallara uymaması riskleri artırabilmektedir. Uzmanınızla bu konuda ayrıca önlemler almak için bir faaliyet planı hazırlayabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kaçak Belirtileri Nelerdir?

Mide sızıntı belirtilerinde en yaygın görülen semptomları takip ederek hızlı çözüm arayışına girebilirsiniz. Clinic Care Center olarak anında çözümü sağlamaktayız.

 • Kesi yapılan yerden sıvı akışının olması
 • Mide bulantısı, kusma, bunun yoğun olarak görülmesi
 • Kan basıncında düşüş
 • Sol omuz ağrısı
 • Kalp atışlarında hızlanma
 • Ateşlenme ve titremeyi durduramama
 • Nefes alırken zorlanma, göğüs ağrısıyla gelen karın ağrısı
 • İdrara çıkma miktarında azalma
 • Halsizlik hissinin artması durumları görülebilmektedir.

Zayıflama yolları arasındaki mide küçültme ameliyatında kaçak olması halinde zaman geçirmeden kliniğimize başvuru yapmalısınız. O an için kliniğimize gelecek durumda değilseniz mutlaka telefonla bilgilendirme almanız önerilir.

Mide Küçültme Ameliyatında Kaçak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mide küçültme ameliyatında kaçak tedavisinin en genel yöntemi enfeksiyonun azalmasını sağlayacak antibiyotik uygulamadır.  Damar yolundan verilen antibiyotikle zararın azalması hedeflenmektedir. Sızıntının olduğu bölgeye yeniden ameliyat yapılarak sorunlu alana stent takılmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra 1 Sene Sonra Sızıntı Olur mu?

Sleeve gastrektomi (Tüp Mide) ardından bir sene geçince sızıntı görülmeyen bir durumdur. Genellikle iyileşmiş midelerde bu sorun yaşanmamaktadır. İlk ameliyat dönemlerinde daha fazla olabilen bir etkendir.

Operasyon Ardından Sızıntıya Neden Olabilecek Durumlar

Operasyon ardından sızıntıya neden olabilecek durumlardan biri alkol ve sigara kullanımıdır. Mide küçültme ameliyatı kullanan kişilerin iyileşme sürecinde, kalıcı şekilde zararlı alışkanlıkları bırakması gerekir. Kan akışı sorunları, ameliyatın iyi şekilde kapatılmaması, diyabet de diğer etkenlerdir. Kliniğimizde uzman doktorlarımız hatalara yer vermemektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Dondurma Ne Zaman Yenir?

Mide küçültme ameliyatı sonrası dondurma yeme süresi genellikle 3-6 aya kadar olacaktır. Beslenmede normale geçiş sürecinde diyetisyen tarafından verilen önerilere uyulması ve çiğneme şartlarına dikkat etmek gerekmektedir. Dondurmayı haftada bir kere tüketmek mümkündür.

Tüp Mide Örnek Diyet Listesi ve Beslenme Önerileri

Kilo vermek isteyenler için mide küçültme ameliyatı sonrası Clinic Care Center beslenme önerilerine dikkat etmek gerekmektedir. Mide beslenmenin gerçekleştiği merkezi bir yer olarak ameliyat ardından ekstra hassasiyet isteyen bir organdır.  Gereken durumlarda psikolojik tedavi alınarak obezite sorununun yenilenmemesi sağlanabilir.

 • Yeme bozukluklarının arkasında birçok etken vardır ve küçük yaşlardaki travmalar bunlardan biridir.
 • Tüp mide ameliyatı olan kişilerin beslenme sorunlarını başta psikolojik olarak çözmeleri ve yeni başlangıç yapmaları için ikna olmaları gerekmektedir. Aksi halde yeniden büyüyen mide ve tüp mide ameliyatı döngüsü anlamını yitirecektir.
 • Müşahede altında kalan hasta için katı besin verilmemektedir. Sıvı yollardan gereken enerji, vitamin vs. verilmektedir. Gerekli durumlarda damardan verilen besinlere de başvurulabilir.
 • Birinci ayda beslenme günlük olarak 2,5 litre sıvı şeklinde olmalıdır. Bu sıvının 1,5 litresi su olmalı ve kalanı da sağlıklı besin sıvılarından oluşmalıdır.
 • Sabah ve öğle saatlerinde 2 kere ara öğün yapılmalı ve bir kere de akşam ara öğün alınmalıdır.
 • Tavuk suyu çorbası, et suyu çorbası, ayran gibi sıvı yiyecek içecekler alınmalıdır.
 • Püreyle beslenme aşamasında üçüncü ay beklenmelidir.
 • Püre yapılabilecek besinlerden bazıları, lahana türleri, ıspanak, enginar, brokoli ve kerevizdir. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu besinler haşlanmalı ve ardından blender ile parçalanmalıdır.
 • Patates tüketiminde nişasta etkisi olduğu için ilk aylarda bu besini almamaya dikkat edilmelidir. Nişasta sindirimi zor bir madde olduğu için mideye ve sindirime zararı olabilir. Normal beslenmeye geçince yeniden haşlama olarak tüketilebilir.
 • Kilo verme süreçlerinde patatesten genelde uzak durulmasının nedeni nişastadır.
 • Normal gıdaya geçerken üç ayı atlatmış olmalısınız. Bu dönemden itibaren ağırlıklı çorba olmak üzere, ızgara et tüketimi başlayabilir.
 • Çiğnerken zorlanmayacağınız doğal besinleri almalı ve bolca çiğnemelisiniz.
 • Beslenme konusunda zor seçimler yaptığınızı düşünüyorsanız mutlaka uzman önerilerinden çıkmamalısınız. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak uzun vadede olması gereken bir süreçtir.
 • Gaz yapmayan yiyecek ve içeceklere odaklanmak midenizin kendini toparlama sürecinde önemlidir. Gaz nedeniyle sindirimi zorlanan midenizde ekstra rahatsızlık hissi oluşabilmektedir. Midenizin asit dengesi yeniden eskisi gibi olana kadar gazlı içeceklerden uzak durmalısınız.
 • Kan değerleri kontrolünün doğu aralıklarla yapılması gerekmektedir. İlk sene üç ayda bir kan değeri kontrolünü yaptırmak üzere kliniğimize gelebilirsiniz. İkinci senede ve ardından gelen senelerde bu aralık daha da uzayabilmektedir.

Kan değerlerini düzenli olarak yaptırdığınızda eksik çıkan vitamin mineraller konusunda uzmanlarımız gereken yönlendirmeleri yapacaktır. Vitamin ve mineral takviyesi bağışıklık sisteminizin daha sağlıklı bir hal alması için önemli bir konudur.

Sıvı Diyet ListesiYumuşak Püre ListesiKatı Diyet Listesi
65 gr protein ve 1400 -1800 ml suBebek maması kıvamındaYüksek proteinler
Yüksek proteinlerYükesek proteinlerBol pişmiş sebzeler
Sağlıklı yağlarBol pişmiş sebzelerSağlıklı yağlar
Düşük Karbonhidradlar
tüp mide örnek listesi
Kahvaltı 1Ara Öğün 1Öğle 1Akşam 1
Laktozsuz Süt + Protein tozu%100 Şekersiz meyve suyuEt suyu çorbası Tavuk suyu çorbası
tüp mide örnek diyet listesi sıvı dönemi
Kahvaltı 2Ara Öğün 2Öğle 2Akşam 2
Meyve puresi ve Yulaf lapasıMercimek Çorbası%100 şekersiz elma suyuEtli Havuç çorbası
tüp mide örnek diyet listesi püre dönemi
Kahvaltı 3Ara Öğün 3Öğle 3Akşam 3
Lor peynirli yumurtaSebzeli makarnaMeyve salatasıKıymalı patlıcan
tüp mide örnek diyet listesi yumuşak beslenme dönemi
Kahvaltı 4Ara Öğün 4Öğle 4Akşam 4
Haşlanmış yumurta, kızarmış ekmekMeyve salatasıTon balığı, Haşlanmış sebzeTavuk ve Yoğurt
tüp mide örnek diyet listesi katı dönemi

Psikolojik Terapinin Sleeve Gastrektomi Operasyonunda Önemi

Psikolojik terapi desteği alan kişilerde yeniden obezite olasılığı azalmaktadır. Geçmişte veya güncel olarak yaşanan takıntılı düşüncelerden uzaklaşması gereken bireyler kendilerini fark etme ve sorunlarla ilgili yükleri atma aşamasını geçmelidir.  Üzerinde gereksiz yük taşıyan bireyler, ancak kendi öz değerlerini fark ettiklerinde yeme bozukluklarından uzaklaşacaktır.

Sleeve gastrektomi  operasyonu geçiren kişiler hastalığa neden olan kilolarından kalıcı olarak ayrılmanın ilk adımını atmıştır. Ruhsal olarak temeli olan kişilerin kilo verme süreçleri daha kalıcı olacaktır. Aksi halde yeniden mide büyüyecek ve eski beslenme düzenine bağlı obezite görülecektir. Devamlı olarak mide ameliyatı olmak vücudu bütünsel açıdan yıpratabilen bir durumdur. Bağışıklık sisteminiz ameliyata karşı tepkilidir. Tüp mide ameliyatı fiyatları yönünden de bütçenizi aşan bir durumla karşılaşmış olursunuz.

Kilo verirken stresle başa çıkmak için sporun önemi çok büyüktür. Ödül mekanizması çalışan bireylerin verdikleri kilodan giderek daha fazla mutlu olması gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Programını Ne Kadar Süre Yapmalıyım?

Tüp mide ameliyatı  ardından beslenme programına devam süresi doktorunuzla sizin karar vereceğiniz bir durumdur. Aşamalı olarak planlanan bu süreçte en doğru süre en iyi verimi alacağınız ve programa uyabileceğiniz süredir. Belirli bir alışkanlık kazandığınızda kalıcı şekilde sağlıklı beslenme durumu da sürdürülecektir.

Mide Küçültme Ameliyatı Ardından Beslenme Listesini Yapmak

Mide küçültme ameliyatı ardından beslenme listesini yapmak için en güvenilir kaynak kliniğimizin sunduğu diyetisyen ve doktorlarımız olacaktır.  Beslenmenin önemi özellikle mide ameliyatı geçirenler için ekstra önemli bir konudur. Zihinsel ve fiziksel olarak bir alışkanlık kazanmış olmak gerekmektedir. Mide küçültme ameliyatı ne kadar önemliyse beslenmeniz de o derece önemli bir durumdur.

Doktorunuzun gözetme aşamasını bırakması ardından kendi başınıza beslenme programını sürdürmelisiniz. Sleeve gastrektomi ameliyatının tüm süreçlerine yeteri kadar ciddi bakılmalıdır. Mide beslenme ve bağışıklık sistemimiz açısından en önemli organdır.

Mide Küçültme Ameliyatı (Tüp Mide Ameliyatı) Fiyat 2024

Mide ameliyatı fiyat bilgisi için kliniğimize başvuru yapabilir ve net sonuç alabilirsiniz.  Tüp mide ameliyatında gereken tüm süreçler ve toplam miktar bilgilendirilecektir. Planlama yapılırken hasta durumu detaylı olarak incelenmektedir.

Tüp mide ameliyatı fiyatı ekşi ve tüp mide ameliyatı fiyatı kadınlar kulübü forumlarda çokça sorulmaktadır. Mide küçültme ameliyatı fiyatları döviz kurlarında değikliğe göre fiyatlar revize olabilmektedir. İstanbulda tüp mide ameliyatı fiyatları ortalama 45.000 TL ile 65.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Mide Küçültmede Diyet Listesi Hataları

Mide küçültme ameliyatı ardından hazırlanan diyet listesi olabildiğince doğru şekilde kullanılmalıdır. Diyet listesine tam olarak uymak için kendi istediğiniz besinleri de şablona göre oluşturmalısınız.

Önemli olan sıvı ağırlıklı beslenerek midenin sindirimini kolaylaştırmaktır. İlerleyen dönemlerde normal gıdalarda da kolay sindirime odaklanmak gerekir. Ameliyat ardından yapılan aşağıdaki hatalara düşmemek gerekmektedir:

 • Kızartma ürünleri yemek, yanlış pişirme teknikleriyle yemek
 • Unlu mamullerden tüketmek
 • Paketli şekerli ve tuzlu yiyecekler tüketmek
 • Kan şekerini aniden yükselten şeker takviyeleri almak
 • Zararlı bağımlılıkları olmak
 • Kilo vermeyi sadece güzel görünmekle bağdaştırmak, diyet listesini içten içe saçma bulmak
 • Diyet yaparken hareketi kısıtlamak vs. hatalı tavırlardan bazılarıdır.

Obezite Ameliyatına Ek Yapılması Gerekenler

Ameliyat olanlar için hızlı kilo vermek öncelikli olsa da sağlıklı bir şekilde kilo vermeye odaklanmak gerekir. Hızlı zayıflama yöntemleri ameliyat ardından gelen süreçte kendiliğinden olacaktır. Önemli olan bu sürecin doğru biçimde tamamlanmasına odaklanmaktır.

Hızlı kilo verirken ameliyat hassasiyetlerinizi her zaman göz önünde bulundurmalısınız. Protein odaklı beslenme dışına çıkmamak son derece önemlidir. Protein sayesinde vücudunuzun ihtiyacı olan enerji kolayca sağlanacaktır. Belirli dönemlerde protein tozu kullanımı olabilmektedir. Normal beslenmeyle de paralel şekilde diyet süreci değiştirilebilir.

Obezite Ameliyatı Ardından Kilo Verirken Halsiz Kalmak

Halsizlik birçok kişiyi rahatsız eden bir durumdur. Obezite ameliyatı olan herkeste hem ameliyat etkileri hem de kilo kaybına bağlı halsizlik olabilir. Önemli olan yaşam kalitenizi etkilememesi olacaktır. İyileşme süreci tamamlanmasına rağmen halsizlik devam ediyorsa beslenmenizde sorun olması yüksek ihtimalli bir durumdur.

Kilo verirken halsizlik yaşayanların uzmanlarımıza başvurarak sorunu bildirmeleri gerekmektedir. Mide küçülmesi ve beslenme haricinde kan değerlerinizde mineral vitamin eksikliklerinin giderilmesi sağlanmaktadır. Vücudunuz proteini sindiremiyorsa ayrıca bir sorun olabilmektedir.

Zayıflama yöntemleri arasındaki mide küçültme ameliyatını ani fiziksel değişim olarak görmemek gerekir. Aşamalı olarak verilen kiloların kalıcı olarak gitmesine odaklanmak gerekmektedir. Kalıcı olarak kilo vermek isteyenlerin sleeve gastrektomi ameliyatından sonra yaşam tarzlarını kontrol etmesi gerekmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatından Sonra Yaşam Tarzınızda Neler Değişmeli?

Mide küçültme ameliyatı olduktan sonra yapılması gereken genel değişikliklere önem vermek, sağlıklı bir kiloda kalmayı benimsemek gerekir. Bunu yapabilmek için bazı detayları ön plana çıkarmak faydalı olacaktır.

1-)  Severek Yapılacak Egzersiz Bulmak

Sporu alışkanlık haline getirmek yaşam boyu dengeli bir kiloda önemli bir ayrıntıdır. Genelde çok hareketli bir yaşamınız varsa sporu ikinci plana atabilirsiniz, ancak arada bir yapmak faydalıdır. Hareketi az yaşamınız varsa devam edebileceğiniz bir spor etkinliği bularak düzenli aralıklarla yapmalısınız.

Mide küçültme ameliyatı olanların hareket düzeylerini doktor kontrolünde sürdürmeleri gerekmektedir.   Vücudunuz kendini topladığında hareket düzeyini artırmak gerekir.  Herkesin seveceği spor türleri değişebilmektedir.

Açık hava egzersizleri bağışıklık sistemi açısından daha avantajlı olabilir. Günde 45 dakika yürümek, koşmak vs. stres düzeyini azaltmakta ve spor alışkanlığını daha kolay kazanmada etkilidir.

2-) Yeniden Aynı Kiloya Gelmemek İçin Yapmanız Gerekenler

Bir konuda psikolojik olarak ikna olmazsanız hızlı kilo verme süreci ardından hemen eski kilonuza dönebilirsiniz. Beyniniz neye ikna olduysa onu sürdürmeye devam edecektir. Örneğin, psikolojik rahatlamayı tatlılarda, hamur işlerinde, ödül hissi veren yiyeceklerde bulanlar obezite hastalığına yeniden yakalanır.

Yemek yemek bağımlılık haline gelmemesi gereken bir süreçtir.  Mideniz gerekenden fazla yediği ve yanlış beslendiği için tüp mide ameliyatına ihityaç duyar. Aksi durumda varlığı tehlikeye girmiş demektir. Çünkü aşırı kilolar vücudu çökertmekte ve kanla ilgili ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir.

3-) Kilo Vermeyi Sosyal Etkileşimle Başarmak

Ameliyat ardından gelen süreçte çevrenizdekilerle yeni hedeflerinizi ve aşamalarınızı paylaşabilirsiniz.

Motive edici bir durum olarak mide küçültme ameliyatının yeni neleri getirdiğini samimi şekilde diğer kişilerle paylaşmalısınız. Kendinizde iyi olan gelişmeleri sosyal medyadan gösterebilirsiniz.  Kendi kendinizi tüp mide ameliyatı  ardından motive ederek daha kalıcı bir sağlıklı yaşam süreci olacaktır.

Clinic Care Center uzman doktorlarmız ve ekibimiz başvuralarınızı bekliyor olacak.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sarkma Nasıl Engellenir

Cilt sarkmasını engellemek veya minimize etmek için bazı adımlar atabilirsiniz. İşte cilt sarkmasını azaltmaya yardımcı olabilecek bazı öneriler:

Yavaş ve Düzenli Kilo Kaybı:Yavaş ve dengeli kilo vermek, cildin esnekliğini korumasına yardımcı olabilir.
Egzersiz:Kardiyo egzersizleri yanı sıra kuvvet antrenmanları da faydalı olabilir.
Beslenme:Yeterli miktarda su içmek de cildin elastikiyetini artırabilir.
Cilt Bakımı:Cildinizi nemlendirmek.
Kollajen Takviyeleri:Kollajen takviyeleri, cildin sıkı kalmasına yardımcı olabilir.
Tütün ve Alkol Kullanımını Sınırlama:Bırakmak cildinizi korumanıza yardımcı olabilir.
Cerrahi Girişimler:Eğer cilt sarkması sorunu devam ederse ve rahatsızlık yaratıyorsa, plastik cerrahi prosedürleri örneğin karın germe ameliyatı düşünülebilir.
Her bireyin cilt tipi ve genetik özellikleri farklıdır, bu nedenle tamamen cilt sarkmasını engellemenin garantisi yoktur.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Hangi Ünlülerdir?

Ameliyat yaptıran ünlüler şunlardır:

 • Seren SERENGİL
 • Ümit ERDİM
 • Işın KARACA
 • Deniz SEKİ
 • Fatih ÜREK
 • Emel MÜFTÜOĞLU
 • Ozan Orhan
 • Faruk SABANCI
 • İskender PAYDAŞ

Tüp Mide Ameliyatı 10 Yıl Sonrası Ne Olur?

10 yıl sonra, tüp mide ameliyatı geçiren hastaların çoğu, ameliyattan önce sahip oldukları kilonun %50’sinden fazlasını vermiştir.

10 yıl sonra tüp mide ameliyatı geçiren hastalarda görülen başlıca değişiklikler şunlardır:

 • Kilo kaybı: Ameliyattan sonra hastalar, ameliyattan önce sahip oldukları kilonun %50’sinden fazlasını verebilir. Bu, obezite ile ilişkili birçok kronik hastalığın tedavisine yardımcı olur.
 • Sağlık yararları: Tüp mide ameliyatı, diyabet, yüksek tansiyon, uyku apnesi, kalp hastalığı ve felç riskini azaltabilir.
 • Yaşam kalitesi: Tüp mide ameliyatı, hastaların fiziksel ve duygusal sağlığını iyileştirebilir.
Kaynakçalar: Atıf ve kaynakça yazımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu bağlantıları takip edin.
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/sleeve-gastrectomy/about/pac-20385183
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519035/
https://columbiasurgery.org/conditions-and-treatments/sleeve-gastrectomy
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/22931-gastric-sleeve-surgery
https://bariatrictimes.com/the-history-of-sleeve-gastrectomy/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3023025/
https://www.gastrojournal.org/article/S0016-5085(15)01478-X/fulltext?referrer=https%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2F
https://asmbs.org/patients/bariatric-surgery-procedures
https://www.bariatricguide.org/gastric-sleeve-complications/
kaynakçalar
5/5 - (61 votes)

İçeriğin geliştirilmesinde ccc media katkı sağlamıştır. Lütfen unutmayın ki sitemizde bulunan içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır ve kesinlikle tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içermez. Teşhis ve tedavi için her zaman bir sağlık profesyoneline başvurmanız önemlidir.

💬 Çevrimiçi Danışmanlık