Mide Balonu Fiyatları 2024

Mide balonu fiyatları 2024 yılında İstanbul’da ortalama 23.000 TL ile 75.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Endeskopik mide balonu fiyatları ve yutulabilen mide balonu fiyatları detaylı şekilde bilgi verilmiştir. Mide balonu uygulaması, cerrahi bir operasyon olmamakla birlikte hastaların ideal kilosuna ulaşması için hastanemizde profesyonel şekilde uygulanmaktadır.

Mide balonları, 6 aylık veya 12 aylık olacak şekilde birbirlerinden ayrılır. Aynı zamanda markaları da değişiklik gösterir ve seçim aşamasında hastanın kilo durumuna göre en doğru seçimlerin yapılması önemlidir.

Mide Balonu Detayları

Mide balonu mideye yerleştirildiğinde, uzun süre tokluk kalınır ve beslenme alışkanlıkları kısa vadede değişir. Zamanla porsiyonlarını küçülten hastalar, ortalama 6 ay veya 12 ay içerisinde ideal kilolarına ulaşabilmektedir. Ancak bu süre içerisinde diyet yapılmalı, mümkünse sporla birlikte sağlıklı bir şekilde kilo verilmelidir.

Mide Balonu Avantajları ???? Mide Balonu Dezavantajları ☹️ 
✅  20 kilo veya daha fazla kilo kaybı.❌ Tek başına kilo vermek için yeterli değildir. Diyet programınıza uymanız gerekir.
✅  15 dk uygulama süresi❌ İlk günlerde mide bulantısı veya kusma olabilir.
✅  Kesi ve cerrahi müdahale yoktur.❌ Tüp mide ameliyatına göre daha az kilo verilir.
✅  Obezite ameliyatlarına göre fiyatı uygundur.❌  Diyet yapılması zorunludur.
✅  Hızlı ve kolay uygulanır.❌  Balon çıktıkdan sonra tekrar kilo alınabilir.
✅  %30 varan kilo verilebilir.❌  En fazla 1 sene midede kalabilir.
mide balonu avantaj ve dezavantajları

Mide Balonu Fiyatları yutulabilir balon ve endeskopik balon türüne göre değişmektedir. Endeskopik balonların fiyatları 6 Ay ve 12 aylık balonların fiyatları farklıdır. Mide balonu fiyatlarında en önemli faktörlerden biri döviz kurudur. Yurt dışından ithal gelen balonlar, euro veya dolar artmasından dolayı TL fiyatlarını etkilemektedir. 2024 yılında İstanbul’da mide balonu fiyatları 23.000 TL’den başlayıp 75.000 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Mide Balonu Çeşitleri
Endeskopik 6 aylık mide balonuEndeskopik 12 aylık mide balonuElipse yutulabilen balon
3 çeşit mide balonu vardır.
???? 6 aylık mide balonu çıkarma ücreti:7.000 TL
???? 12 aylık mide balonu çıkarma ücreti:7.000 TL
balon çıkarma ücretleri

Mide balonu taktıranlar yorumları nelerdir?

“Mide balonu yaptırmaya karar vermeden önce çok araştırdım. Olumlu ve olumsuz yorumları okudum. Bence olumlu yorumlar daha fazla. Ben de 6 ay önce mide balonu taktırdım. İlk 3-4 gün alışma sürecinde sıkıntı çektim. Şişkinlik, mide bulantısı ve kusma gibi sorunlar yaşadım. Ancak daha sonra bu sorunlar geçti. Balon sayesinde daha az yediğimi ve daha tok hissettiğimi fark ettim. Ayrıca yürüyüş yapmaya ve su tüketimini arttırmaya başladım. Bu sayede 6 ay içinde 20 kilo verdim. Çok mutluyum. Balon taktırmayı düşünen herkese tavsiye ederim.”

Mehmet R. – ⭐​⭐​⭐​⭐​⭐​

“Mide balonu yaptırmadan önce çok korktum. Çünkü bazı olumsuz yorumlar okumuştum. Ancak doktoruma güvendim ve yaptırdım. Çok iyi ki yaptırmışım. Balon sayesinde daha az yediğimi ve daha sağlıklı beslendiğimi fark ettim. Ayrıca spor yapmaya başladım. Bu sayede 6 ay içinde 20 kilo verdim. Çok mutluyum. Balon taktırmayı düşünen herkese tavsiye ederim.”

Fatma U. – ⭐​⭐​⭐​⭐​⭐​

Mide balonu devlet hastanesinde ücretsiz mi?

Vucut kitle endeksi 40 ve üzeri olması durumunda bazı devlet hastaneleri ücretsiz tüp mide ameliyatı yapıyor ama mide balonu işlerimleri pahalı bir teknoloji ve ithal olduğu için devlet hastanelerinde ücretsiz uygulama yapılmamaktadır.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonları, silikon balonlardır ve mideye yerleştirilmesi ardından 400-700 cc hacme kadar şişirilebilir. Günümüzde yaygın olarak tercih edilen bir kilo verme yöntemidir. Ameliyatsız ve egzersiz yapmadan kilo vermek isteyen insanlar için uygun bir çözümdür. Ancak kalıcı değildir ve amacı beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesini sağlamaktır. Mide balonunun yerleştirildiği midede uzun süre tokluk hissi sağlanır ve ara atıştırmalık gibi beslenme alışkanlarından vazgeçilebilir.

Uygulama sonrasında insanların beslenme alışkanları değişeceği için bir nevi diyet yapmaya yardımcı uygulamalar olarak görülebilir. Hastalar için hazırlanan diyet listeleri vardır ve kilo verme süresi, sağlık durumu, mevcut kilosuna göre değişiklik gösterir. Balon çeşitleri farklılık gösterdiği için hastalara en uygun markaların seçilmesine dikkat edilir.

Yaygın olarak kullanılan markalar arasında Medsil, Spatz, Orbera, Elipse markaları vardır. Medsil, 6 ay kadar midede kalabilen ve endoskopik yöntemlerle ağızdan yerleştirilen bir balondur. Spatz, diğer balon markalarından farklı olarak hacmi ayarlanabilen bir markadır ve 12 ay kullanılması mümkündür. Elipse, endoskopi ve anestezi gerektirmez, yutularak şişirilir ve ortalama 5 ay sonra dışkı yoluyla atılır.

Kimlere Uygulanabilir?

Mide balonları, kilo vermeye yardımcı olmak için geliştirilen silikon balonlardır. Midede yer kaplar ve daha çabuk doyma hissine ulaşılmasını sağlar. Beraberinde diyet yapıldığında beslenme alışkanları değişir ve hızlı kilo verme konusunda son derece başarılı sonuçlar alınır. Eğer insanlar kilo vermek için ameliyat olmak istemiyor, ameliyat olabilecek kadar yüksek kiloya sahip değilse, bu yöntem uygulanmaktadır. Mide balonunun zararları olabileceği için şu durumlarda uygulanmaz;

 • Mide ülseri
 • Geniş mide fıtığı
 • Gebelik
 • Diyet ve egzersiz ile kilo verilememesi

Cerrahi bir operasyon olmadığı için zararları oldukça azdır. Ancak kimlere uygulanabileceği yönünde dikkatli olunmalı, hastalara gerekli tetkiklerin tamamı yapılmalıdır. Clinic Care Center olarak profesyonel bir şekilde uygulama yapmakta, son derece başarılı sonuçlar almaktayız.

Yaş:18 – 60 yaş arasındaki kişiler
Vke:Vucut kitle endeksi 29 ile 39 arasında olan kişiler
Alkol:Alkol tüketimi olmayan kişiler
Ameliyat:Geçmişte tüp mide veya bağırsak ameliyatı olmayan kişiler
Annelik:12 ay boyunca annelik düşünmeyen kişiler
mide balonu kimlere uygundur

Mide Balonu Nasıl Takılır?

Mide balonu takılması için uygulanan yöntemler, balonların markalarına göre değişiklik gösterir. Bir kısmı endoskopik yollarla takılırken bir kısmının yutulması gerekir. Bu süreçte hastalarımızın sağlık durumları ve isteklerine göre balon markaları seçilir. Balon markalarına göre 6 ay veya 12 ay kullanımı mümkündür.

Eğer hastaların uzun vadede balonla diyet yapması gerekiyorsa, 12 ay kullanım için uygun olan markalara yönelmek daha makuldür. Endoskopik yöntemlerle takılan balonlarda anestezi uygulanır. Yutulabilir mide balonları ise anestezi ve endoskopik müdahale gerektirmez. Hasta yuttuktan sonra şişirilir, dışkı yoluyla atılır. Sağlık sektörünün gelişmelerini yakından takip eden kliniğimizde, en başarı sonuçların alınabileceği yollar izlenmektedir.

Mide balonunun kilo vermek için kullanılmaya başladığı süreçler oldukça yakın tarihlerdir. Uzun ve sistemli çalışmalar sonucunda tanımlanan bu tedavilerde komplikasyon görülme riski oldukça azdır. Mide balonunun riskleri arasında uygulama sonrasında gelişen şu etkiler sayılabilir;

 • Mide bulantısı
 • Mide krampı
 • Kusma
 • Midede yanma
 • Mide ağrısı
 • Ülser

Bu belirtiler, nadiren görülen etkiler olduğu gibi kendiliğinden geçtiği görülmektedir. Ülser, komplikasyonlar arasında en az görülen etkisidir. Görülmesi halinde ise balonun çıkarılması ve ülser tedavisinin uygulanması gerekmektedir. Bunun dışından insan sağlığına doğrudan bir zararı olmadığı gibi cerrahi işlemler olmadığından yaşam kalitesini etkilemez. Uygulama yapılan gün içerisinde insanlar günlük yaşamlarına devam edebilir.

Kullanılan Mide Balonu Markaları Nelerdir?

Mide balonu tedavisi için birçok farklı marka ve model bulunmaktadır. Bazı yaygın mide balonu markaları şunlardır:

???? OrberaOrbera, FDA tarafından onaylanmış bir mide balonu markasıdır. Sıvı dolu bir silikondan yapılmıştır ve açık uçlu bir tasarıma sahiptir.
???? ReshapeReshape, iki adet gaz dolumlu balon içeren bir mide balonudur. Silikondan yapılmıştır ve çift kameralıdır.
???? SpatzSpatz mide balonu, şişme süresi ayarlanabilen bir balondur. Bu özellik, balonun daha uzun süreli olarak kullanılmasına izin verir.
???? ObalonObalon, kapsüller şeklinde yutulan ve ardından mide içinde şişen üç adet gaz dolumlu balon içeren bir mide balonudur.
???? ElipseElipse, yutulduktan sonra mide içinde şişen bir tek kullanımlık balondur. Elipse balonu, sıvı veya gaz yerine kendiliğinden eriyen bir malzemeden yapılmıştır.
???? ReShape ReadyReShape Ready, FDA onaylı bir mide balonu markasıdır. İki adet gaz dolumlu silikon balondan oluşur ve çift kameralı tasarıma sahiptir.
???? HeliosphereHeliosphere mide balonu, yenilikçi bir tasarıma sahip olan sıvı dolu bir silikon balondur. Heliosphere, normal gastroskopi ile yerleştirilebilir ve çıkarılabilir.
???? MedsilMedsil, sıvı dolu bir silikon balondan oluşan bir mide balonudur. Gaz dolumlu mide balonlarına göre daha az rahatsızlık hissi verir.
???? SpacelabsSpacelabs mide balonu, yutulduktan sonra midede şişerek yer kaplayan bir balondur. Bu balon, özellikle obezite tedavisi için tasarlanmıştır.
???? SpiraSpira mide balonu, yeni bir teknolojiye sahip olan bir mide balonudur. İki adet silikon spiralden oluşan bu balon, gastroskopi ile yerleştirilebilir ve çıkarılabilir.
Bu markaların her biri farklı avantajlara sahip olabilir ve doktorlar genellikle hastalarının bireysel durumlarına ve ihtiyaçlarına göre bir mide balonu markası tavsiye edebilir.

Mide Balonu Sonrası Beslenme

Mide balonlarının üretilme amacı, midede yer kaplaması ve açlık hissini bastırması içindir. Yani Mide balonu doğrudan zayıflamanıza yardımcı olacak bir tedavi değildir. Kalıcı ve kesin çözüm olmadığından ilk olarak hastaların kilo verme diyetine girmesi gerekir. Normal şartlarda diyet yapmakta zorlanan insanlar, balon sayesinde tok hissettiği için kısa sürede diyet listelerine adapte olurlar.

Az besinle kısa sürede doymaya başladığınızda, porsiyonlarınız zamanla küçülür ve yeme alışkanlıklarınız tamamen değişir. Uzun vadede az yemeye alışacağınız için artık hayatınızı bu şekilde devam ettirmeye başlayabilirsiniz. Birçok insan, balonla birlikte kazandığı beslenme alışkanlığını balon çıktığında da uygulamaya devam etmiştir. Zorlanmadan diyet yapabileceğiniz için istediğiniz kiloya kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Sabah:1 dilim tam buğday ekmeği üzerine 1 adet haşlanmış yumurta
1 dilim beyaz peynir
1 adet domates ve salatalık
Ara öğün:1 adet muz veya elma
Öğle:1 porsiyon ızgara tavuk veya balık
1 tabak sebzeli bulgur pilavı veya kepekli makarna
Yeşil salata ile birlikte
Ara öğün:1 avuç ceviz veya badem
Akşam:1 porsiyon ızgara et veya tavuk
1 tabak sebze yemeği
1 kase yoğurt
Ara öğün:1 bardak light süt veya ayran
Gece:1 dilim tam buğday ekmeği üzerine az yağlı peynir veya ton balığı
mide balonu sonrasında örnek beslenme listesi

Mide Balonunun Takılması için Kaç Kilo Olmak Gerekir?

Mide balonunun takılması için diğer kilo verme tedavilerinde olduğu gibi belirli kiloların üzerinde olmaya gerek yoktur. Kilo skalası olmadığından her insana uygulanması mümkün olan bir süreçtir. Sadece hamilelik durumunda, mide hastalıkları olan insanlarda kullanılmaz. Bunun dışında tedavi görülmesine engel teşkil edecek herhangi bir durum yoktur. Egzersiz veya diyet ile kilo veremeyen insanlarda başarılı sonuçlar alındığı görülmüştür.

Mide balonlarının yerleştirilmesi için hastanın kilosu önemli bir etken değildir. Ancak sadece kilo vermeye yardımcı bir süreçtir, kalıcı ve kesin bir tedavi yöntemi değildir. İleri derecede obezite görülen insanlara genellikle mide balonları değil, tüp mide ameliyatı önerilir. Mide balonlarının uygulandığı insanlar, ameliyat olmak için kilosu yeterli olmayan hastalardır. Mide balonu düşünmeyen hastalar için diğer bir ameliyatsız obezite tedavisi mide b0t0ksu tedavisi yöntemi vardır.

Uygulama Sonrasında Nasıl Kilo Verilir?

Uygulama sonrasında kilo verme sürecini anlamak için öncelikle mide balonlarının yapısı hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Balonlar, silikon bir yapıya sahiptir, mide içerisinde önemli bir yer kaplar. Mide balonunun yerleştirilmesi ardından midenin bir kısmı doludur ve normalde tükettiğiniz besinlerin yarısı ile tok hissetmeniz dahi mümkündür.

Kilo verme aşamasına gelmeniz için kliğimizde uzman diyetisyenler görev almaktadır. Öncelikle gereğinden fazla az yememeli, günde en az 3 öğün tüketmelisiniz. Bu öğünlerde yeterli protein ve karbonhidrat alınabiliyor olmalıdır. Eksik ve sağlıksız beslenmeye devam etmeniz, kilo vermeye engel olabileceği gibi aşırı kilo kaybına ve beslenme sorunlarına yol açabilir.

Doktor kontrolünde hazırlanan diyet listelerine uyum sağlamalı, midenizi rahatlatacak bitki çayları gibi besinlere yönelmelisiniz. Diyet yapmakta güçlük çekmeniz halinde kliniğimizle her zaman iletişime geçebilir, hem psikolojik destek alabilir hem de listelerin yeniden düzenlenmesini talep edebilirsiniz. Kısa vadede istediğiniz kiloya düşmeniz sağlıklı olmadığından sabırlı davranmalı, sağlığınızı riske atacak faktörlerden uzak durmalısınız.

Beslenme ve Diyet:Düşük kalorili, sağlıklı ve dengeli bir diyet planına uymak önemlidir. Yemek porsiyonlarını kontrol etmeli ve sağlıklı besin seçimleri yapmalısınız.
Sıvı Tüketimi:İdeal olarak, gün içinde yeterli miktarda su içtiğinizden emin olmalısınız.
Hareket ve Egzersiz:Fiziksel aktivite ve egzersiz kilo kaybını hızlandırabilir.
Takip Kontrolleri:Bu kontrollerde kilo kaybınız ve genel sağlık durumunuz değerlendirilir.
İlaç Kullanımı:Mide balonu tedavisi bazen vücudun ihtiyaç duyabileceği besin maddelerinin emilimini etkileyebilir.
Besin Takviyeleri:Mide balonu sonrası beslenmenizde eksiklik yaşanabilecek vitamin ve mineralleri doktorunuzun önerdiği şekilde takviye olarak almalısınız.
Mental Destek:Gerekirse psikolog veya terapist gibi profesyonel destek alabilirsiniz.
Yan Etkileri Bildirme:Mide balonu tedavisi sırasında herhangi bir rahatsızlık veya yan etki yaşarsanız, derhal doktorunuza başvurmalısınız.
Sosyal Destek:Ailenizden, arkadaşlarınızdan veya destek gruplarından yardım alarak motivasyonunuzu ve moralinizi yüksek tutabilirsiniz.
Sürekli Takip ve Danışmanlık:Mide balonu taktırdıktan sonra da doktorunuzun önerilerine uymaya devam etmeli ve düzenli olarak kontrollerinizi yapmalısınız.
Mide balonu taktırdıktan sonra, başarılı bir sonuç elde etmek ve sağlığınızı korumak için dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. İşte mide balonu sonrası dikkat edilmesi gerekenler:

1 Ayda Kaç Kilo Verilebilir?

Mide balonuyla kilo verme konusunda kesin sayılar verilmesi doğru değildir. Diyet listeleri, hastaların sağlık durumları, mevcut kiloları ve hedeflenen kilolarına göre hazırlanır. Bu nedenle her hasta, 1 ay içerisinde sabit bir kilo kaybı yaşamamalıdır. Örneğin, ciddi bir şişmanlık söz konusu ise hastaların 80 kilo kadar vermesi, doğru diyet listeleri ile mümkündür. Ancak fazla kilosu ortalama 30 olan bir hasta için bu diyet listeleri kesinlikle kullanılmamalıdır.

1 ay içerisinde verebileceğiniz kilo, diyetisyenlerimizin hazırladığı listelerle birlikte tarafınıza iletilir. Doğru bir şekilde uygulandığında, hedeflenen kiloya ortalama 6 ay içerisinde ulaşılır. Gerekli görüldüğü takdirde 12 aylık bir tedavi süreci de izlenebilir. Kilo takibiniz uzman hekimlerimiz tarafından düzenli olarak yapılacağından, aksi bir durumda anında müdahale edilir ve sağlıklı bir yaşam sürmeniz için gereken tüm önlemler alınır.

Mide Balonu Kaç Kilo Verdirir?

Mide balonu ile ne kadar kilo verileceği, hastanın bireysel özelliklerine göre değişmektedir. Genel olarak, mide balonu ile 6-7 aylık bir sürede vücut ağırlığının %15-20’si verilebilmektedir. Bu da ortalama olarak 10-25 kiloya denk gelmektedir.

Mide balonu ile 1 ayda ortalama olarak 5-10 kilo arasında kilo verilebilir. İlk aylarda kilo verme hızı daha fazlayken, balonun takılmasından 4 ay sonra kilo verme hızı azalır.

Şehirlere göre ortalma gastrik mide balonu fiyatları

Mide Balonunda Patlama Olabilir Mi?

Mide balonu, yakın tarihte geliştirilen, üzerinde ciddi çalışmalar yapıldıktan sonra onay alan kilo verme tedavisidir. Bu nedenle insan sağlığına zarar verme riski olacak hiçbir marka, kliniklerde kullanılmamaktadır. Clinic Care Center olarak özellikle kaliteli ve önde gelen markaları tercih ederiz. Herhangi bir patlama söz konusu değildir ve markalarına göre mideden çıkarılma süreçleri değişiklik gösterir.

Mide balonlarında patlama olduğu yönündeki söylemler, nadiren görülen bir delinme komplikasyonudur. Bu durum, midede yüksek oranda asit olması halinde ortaya çıkar. Hastalarımıza ciddi sağlık kontrolleri yaptığımız için bu ihtimali sıfıra yakın tutmakta, olası risklerde ise anında müdahale ile zarar görülmesini engellemekteyiz.

Mide Balonunun Çıkarılması Mümkün Mü?

Gastric balloon cerrahi operasyonlar olmaması, istenilen süre içerisinde geri dönüşünün mümkün olmasını sağlamıştır. Eğer istenen kiloya verilen süreden daha kısa sürede ulaşılırsa, mide balonları çıkarılabilir. Çıkarılması için 6 ay veya 12 ay bekleme zorunluluğu yoktur. Hastalarda komplikasyon görüldüğünde de mide balonlarının çıkarılması için operasyonlar gerçekleştirilir.

Çıkarılma süresi son derece kolaydır ve ortalama 15 dakika sürer. Balon çıkarıldığında herhangi bir yan etki görülmez. Sadece beslenme düzenine dikkat edilmeli, yeniden kilo almamak adına kazanılan doğru beslenme alışkanlığına devam edilmelidir.

Balon Çıkarıldığında Kilo Alınır Mı?

En çok merak edilen konulardan biri, mide balonlarının çıkarılması halinde kilo alınıp alınmayacağıdır. Bu tedavi, kalıcı ve kesin bir kilo verme tedavisi değildir. Sadece diyet yaparken tokluk hissine daha az besinle ulaşılmasına yardımcı olur. Mideden çıktığında ise artık mide tamamen boş olduğu için beslenme düzeni bozulabilir. Tok hissetmek için daha fazla besine ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda önemli olan balonla birlikte kazanılan beslenme alışkanlıklarına sürekli olarak devam edebilmektir.

Mide balonları çıkarıldığında kilonuzu korumak istiyorsanız, bu süreci iyi değerlendirmelisiniz. Egzersiz yapmalı, tüketmeniz gereken porsiyonları aklınızda tutmalısınız. Balon çıktığında porsiyonlarınız büyüyecektir ancak spor yapmayı alışkanlık haline getirdiğinizde kilo artışının önüne geçebilirsiniz. Uzmanlar, mide balonları çıkarıldıktan sonra da diyet yapılmasını tavsiye etmekte, bu sürecin yaşam biçimi haline getirilmelidir.

Mide Balonu ve Spor

Mide balonuyla spor yapılmasına herhangi bir sakınca olmadığı gibi yapılması sağlıklı kilo verme açısından son derece faydalıdır. Hekimlerimiz, mide balonunun yerleştirildiği ilk birkaç gün içerisinde egzersiz yapılmasını tavsiye etmez. Ancak bir hafta sonrasında düzenli olarak spor yapmaya başlayabilirsiniz. Yürüyüş, yoga, fitness gibi istediğiniz alana yönelebilir, daha iyi hissedeceğiniz sporları rahatlıkla yapabilirsiniz.

Spor alışkanlığı kazanıldığında, balonların çıkarılması halinde kilo alma riski de ortadan kalkacaktır. Aynı zamanda 6 ay gibi kısa sürelerde kilo verildiği için vücutta sarkma olma ihtimali vardır. Sporla birlikte kilo verildiğinde ise sarkma gibi durumlar söz konusu olmadığından fiziksel olarak daha iyi hissedersiniz.

Mide balonu yan etkileri nelerdir?

Mide balonu takılması bazı yan etkilere neden olabilir. Bunlar arasında:

 • Bulantı ve kusma
 • Mide ağrısı veya krampı
 • Hazımsızlık veya şişkinlik
 • Yutma güçlüğü
 • Geçici olarak asit reflüsü
 • İshal veya kabızlık

Mide balonu sonrası şikayetler nelerdir?

Mide balonu, midenin hacmini azaltarak tokluk hissi vererek kilo vermeye yardımcı olan bir cerrahi müdahaledir. Mide balonu sonrası en sık görülen şikayetler şunlardır:

 • Şişkinlik: Balon, midenin hacmini azaltarak şişkinlik hissine neden olabilir. Bu şikayet genellikle balon takıldıktan sonraki ilk birkaç gün içinde ortaya çıkar ve bir hafta içinde geçer.
 • Mide bulantısı: Mide bulantısı da mide balonu sonrası sık görülen bir şikayettir. Bu şikayet genellikle balon takıldıktan sonraki ilk birkaç gün içinde ortaya çıkar ve bir hafta içinde geçer.
 • Kusma: Kusma, mide balonu sonrası daha nadir görülen bir şikayettir. Bu şikayet genellikle balon takıldıktan sonraki ilk birkaç gün içinde ortaya çıkar ve bir hafta içinde geçer.
 • Kabızlık: Mide balonu, midenin boşalmasını yavaşlatarak kabızlığa neden olabilir. Bu şikayet genellikle balon takıldıktan sonraki ilk birkaç hafta içinde ortaya çıkar ve birkaç ay içinde geçer.

Mide balonu ölüm riski var mı?

Mide balonu uygulamasının ölüm riski çok düşüktür. 2016 yılından bu yana yapılan çalışmalarda, mide balonu uygulaması ile ilişkili ölüm riskinin 100.000 ölümde 4 olgudan daha az olduğu bulunmuştur. Bu, mide cerrahisi için ölüm riskinden (%0.22) çok daha düşüktür.

Mide Balonları Kaç Ay Kalmalı?

Mide balonlarının midede kaç ay kalacağı, uzman hekimler tarafından belirlenmelidir. Belirlenme aşamasında ise hastanın kilosu, sağlık durumu gibi etkenler dikkate alınır. Midede 6 ay kalması gereken balonlarla birlikte 12 ay kalmasında sakınca görülmeyen markalar da vardır. Kliniğimizde, her insana fayda sağlaması mümkün olan sağlıklı ve kaliteli Mide balonu markaları kullanılır ve en uzun 12 ay midede kalır.

Mide balonu Nasıl çıkarılır?

Mide balonu çıkarma işlemi, yaklaşık 15 dakika süren bir işlemdir. Hastaya sedasyon verilir ve ardından endoskop adı verilen bir cihaz ağız yoluyla mideye ilerletilir. Endoskopun ucunda bulunan bir iğne yardımıyla balonun ucundaki valf açılır ve balon içindeki sıvı boşaltılır. Balonun boşalması ile balon küçüleceğinden, endoskop yardımıyla kolayca mideden çıkarılabilir.

Mide balonu çıkarma işleminin ardından hasta, birkaç saat gözlem altında tutulur. Hastanın herhangi bir şikayeti yoksa taburcu edilebilir.

Özet

Mide balonu, obezite tedavisinde etkili ve güvenli bir yöntemdir. Cerrahi bir işlem olmadığı için komplikasyon riski düşüktür. Ayrıca, hastaların sağlıklı beslenme ve egzersiz alışkanlıkları geliştirmesini teşvik eder.

Kaynakça

Atıf ve kaynakça yazımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu bağlantıları takip edin.

https://link.springer.com/article/10.1007/s11695-018-03671-w

https://link.springer.com/article/10.1007/s11695-020-04539-8

https://www.businesswire.com/news/home/20190910005238/en/Allurion-Technologies%E2%80%99-Elipse%C2%AE-Program-Demonstrates-Significant-Weight-Loss-in-Findings-Presented-at-24th-World-IFSO-Congress

https://link.springer.com/article/10.1007/s11695-020-04522-3

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28017964/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29090379/

https://www.nytimes.com/2006/01/03/health/europeans-find-extra-options-for-staying-slim.html?sec=health&pagewanted=all

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26775045/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25868829/

Referanslar

Seidell JC, Halberstadt J. The global burden of obesity and the challenges of prevention. Ann Nutr Metab. 2015;66 Suppl 2:7-12. 

Caballero B. Humans against Obesity: Who Will Win? Adv Nutr. 2019 Jan 01;10(suppl_1):S4-S9.

Mathus-Vliegen EM. Endoscopic treatment: the past, the present and the future. Best Pract Res Clin Gastroenterol. 2014 Aug;28(4):685-702.

Gleysteen JJ. A history of intragastric balloons. Surg Obes Relat Dis. 2016 Feb;12(2):430-5.

Gollisch KSC, Raddatz D. Endoscopic intragastric balloon: a gimmick or a viable option for obesity? Ann Transl Med. 2020 Mar;8(Suppl 1):S8. 

Schapiro M, Benjamin S, Blackburn G, Frank B, Heber D, Kozarek R, Randall S, Stern W. Obesity and the gastric balloon: a comprehensive workshop. Tarpon Springs, Florida, March 19-21, 1987. Gastrointest Endosc. 1987 Aug;33(4):323-7.

Calisir A, Ece I. Assessment of the Quality and Reliability of Intragastric Balloon Videos on YouTube. Obes Surg. 2022 Apr;32(4):1157-1163.

Soybel DI. Anatomy and physiology of the stomach. Surg Clin North Am. 2005 Oct;85(5):875-94, v.

Vandamme JP, Bonte J. The blood supply of the stomach. Acta Anat (Basel). 1988;131(2):89-96.

Phillips RJ, Powley TL. Gastric volume rather than nutrient content inhibits food intake. Am J Physiol. 1996 Sep;271(3 Pt 2):R766-9.

Mion F, Napoléon B, Roman S, Malvoisin E, Trepo F, Pujol B, Lefort C, Bory RM. Effects of intragastric balloon on gastric emptying and plasma ghrelin levels in non-morbid obese patients. Obes Surg. 2005 Apr;15(4):510-6.

Cummings DE, Purnell JQ, Frayo RS, Schmidova K, Wisse BE, Weigle DS. A preprandial rise in plasma ghrelin levels suggests a role in meal initiation in humans. Diabetes. 2001 Aug;50(8):1714-9.

Layec S, Val-Laillet D, Heresbach D, Malbert CH. Gastric tone, volume and emptying after implantation of an intragastric balloon for weight control. Neurogastroenterol Motil. 2010 Sep;22(9):1016-21, e265-6.

Su HJ, Kao CH, Chen WC, Chang TT, Lin CY. Effect of intragastric balloon on gastric emptying time in humans for weight control. Clin Nucl Med. 2013 Nov;38(11):863-8. 

Abu Dayyeh BK, Maselli DB, Rapaka B, Lavin T, Noar M, Hussan H, Chapman CG, Popov V, Jirapinyo P, Acosta A, Vargas EJ, Storm AC, Bazerbachi F, Ryou M, French M, Noria S, Molina D, Thompson CC. Adjustable intragastric balloon for treatment of obesity: a multicentre, open-label, randomised clinical trial. Lancet. 2021 Nov 27;398(10315):1965-1973.

Stanford FC, Kyle TK, Claridy MD, Nadglowski JF, Apovian CM. The influence of an individual’s weight perception on the acceptance of bariatric surgery. Obesity (Silver Spring). 2015 Feb;23(2):277-81.

Göttig S, Weiner RA, Daskalakis M. Preoperative weight reduction using the intragastric balloon. Obes Facts. 2009;2 Suppl 1(Suppl 1):20-3. 

Dumonceau JM. Evidence-based review of the Bioenterics intragastric balloon for weight loss. Obes Surg. 2008 Dec;18(12):1611-7.

Choi SJ, Choi HS. Various Intragastric Balloons Under Clinical Investigation. Clin Endosc. 2018 Sep;51(5):407-415.

Alqabandi O, Almutawa Y, AlTarrah D, Alhajeri M, Jamal MH, Almazeedi S. Intragastric balloon insertion and pancreatitis: Case series. Int J Surg Case Rep. 2020;74:263-267.

Mechanick JI, Apovian C, Brethauer S, Garvey WT, Joffe AM, Kim J, Kushner RF, Lindquist R, Pessah-Pollack R, Seger J, Urman RD, Adams S, Cleek JB, Correa R, Figaro MK, Flanders K, Grams J, Hurley DL, Kothari S, Seger MV, Still CD. CLINICAL PRACTICE GUIDELINES FOR THE PERIOPERATIVE NUTRITION, METABOLIC, AND NONSURGICAL SUPPORT OF PATIENTS UNDERGOING BARIATRIC PROCEDURES – 2019 UPDATE: COSPONSORED BY AMERICAN ASSOCIATION OF CLINICAL ENDOCRINOLOGISTS/AMERICAN COLLEGE OF ENDOCRINOLOGY, THE OBESITY SOCIETY, AMERICAN SOCIETY FOR METABOLIC & BARIATRIC SURGERY, OBESITY MEDICINE ASSOCIATION, AND AMERICAN SOCIETY OF ANESTHESIOLOGISTS – EXECUTIVE SUMMARY. Endocr Pract. 2019 Dec;25(12):1346-1359.

Telem DA, Ghaferi AA. Gastric Balloons for Weight Loss in 2020. JAMA. 2020 Dec 01;324(21):2206-2207.

Hernández-Lara AH, Almazán-Urbina FE, Santiago-Torres M, Rangel-Cruz E. Intragastric balloon placement in the treatment of overweight and obesity: Experience at a Mexican referral center. Rev Gastroenterol Mex (Engl Ed). 2020 Oct-Dec;85(4):410-415. 

Tate CM, Geliebter A. Intragastric Balloon Treatment for Obesity: Review of Recent Studies. Adv Ther. 2017 Aug;34(8):1859-1875. 

Dang JT, Switzer NJ, Sun WYL, Raghavji F, Birch DW, Karmali S. Evaluating the safety of intragastric balloon: An analysis of the Metabolic and Bariatric Surgery Accreditation and Quality Improvement Program. Surg Obes Relat Dis. 2018 Sep;14(9):1340-1347.

Imaz I, Martínez-Cervell C, García-Alvarez EE, Sendra-Gutiérrez JM, González-Enríquez J. Safety and effectiveness of the intragastric balloon for obesity. A meta-analysis. Obes Surg. 2008 Jul;18(7):841-6.

ASGE Bariatric Endoscopy Task Force and ASGE Technology Committee. Abu Dayyeh BK, Kumar N, Edmundowicz SA, Jonnalagadda S, Larsen M, Sullivan S, Thompson CC, Banerjee S. ASGE Bariatric Endoscopy Task Force systematic review and meta-analysis assessing the ASGE PIVI thresholds for adopting endoscopic bariatric therapies. Gastrointest Endosc. 2015 Sep;82(3):425-38.e5.

Aljiffry M, Habib R, Kotbi E, Ageel A, Hassanain M, Dahlan Y. Acute Pancreatitis: A Complication of Intragastric Balloon. Surg Laparosc Endosc Percutan Tech. 2017 Dec;27(6):456-459.

Gaur S, Levy S, Mathus-Vliegen L, Chuttani R. Balancing risk and reward: a critical review of the intragastric balloon for weight loss. Gastrointest Endosc. 2015;81(6):1330-6.

Yap Kannan R, Nutt MR. Are intra-gastric adjustable balloon system safe? A case series. Int J Surg Case Rep. 2013;4(10):936-8.

Roman S, Napoléon B, Mion F, Bory RM, Guyot P, D’Orazio H, Benchetrit S. Intragastric balloon for “non-morbid” obesity: a retrospective evaluation of tolerance and efficacy. Obes Surg. 2004 Apr;14(4):539-44.

Silva LB, Neto MG. Intragastric balloon. Minim Invasive Ther Allied Technol. 2022 Apr;31(4):505-514.

Alsohaibani FI, Alkasab M, Abufarhaneh EH, Peedikayil MC, Aldekhayel MK, Zayied MM, Alghamdi M, Al-Suliman R, Alghamdi MY, Almadi MA. Acute Pancreatitis as a Complication of Intragastric Balloons: a Case Series. Obes Surg. 2019 May;29(5):1694-1696.

Yorke E, Switzer NJ, Reso A, Shi X, de Gara C, Birch D, Gill R, Karmali S. Intragastric Balloon for Management of Severe Obesity: a Systematic Review. Obes Surg. 2016 Sep;26(9):2248-2254.

Genco A, Maselli R, Frangella F, Cipriano M, Forestieri P, Delle Piane D, Furbetta F, Micheletto G, Ciampaglia F, Granelli P, Zilli M, Lorenzo M, Di Rocco G, Giannotti D, Redler A. Intragastric balloon for obesity treatment: results of a multicentric evaluation for balloons left in place for more than 6 months. Surg Endosc. 2015 Aug;29(8):2339-43.

Bazerbachi F, Vargas EJ, Abu Dayyeh BK. Endoscopic Bariatric Therapy: A Guide to the Intragastric Balloon. Am J Gastroenterol. 2019 Sep;114(9):1421-1431. 

Kotzampassi K, Grosomanidis V, Papakostas P, Penna S, Eleftheriadis E. 500 intragastric balloons: what happens 5 years thereafter? Obes Surg. 2012 Jun;22(6):896-903.

Chan DL, Cruz JR, Mui WL, Wong SKH, Ng EKW. Outcomes with Intra-gastric Balloon Therapy in BMI < 35 Non-morbid Obesity: 10-Year Follow-Up Study of an RCT. Obes Surg. 2021 Feb;31(2):781-786.

Goyal D, Watson RR. Endoscopic Bariatric Therapies. Curr Gastroenterol Rep. 2016 Jun;18(6):26.

ASGE/ASMBS Task Force on Endoscopic Bariatric Therapy. A pathway to endoscopic bariatric therapies. Surg Obes Relat Dis. 2011 Nov-Dec;7(6):672-82.

Arterburn D, Wellman R, Emiliano A, Smith SR, Odegaard AO, Murali S, Williams N, Coleman KJ, Courcoulas A, Coley RY, Anau J, Pardee R, Toh S, Janning C, Cook A, Sturtevant J, Horgan C, McTigue KM., PCORnet Bariatric Study Collaborative. Comparative Effectiveness and Safety of Bariatric Procedures for Weight Loss: A PCORnet Cohort Study. Ann Intern Med. 2018 Dec 04;169(11):741-750.

Alfredo G, Roberta M, Massimiliano C, Michele L, Nicola B, Adriano R. Long-term multiple intragastric balloon treatment–a new strategy to treat morbid obese patients refusing surgery: prospective 6-year follow-up study. Surg Obes Relat Dis. 2014 Mar-Apr;10(2):307-11.

Genco A, Cipriano M, Bacci V, Maselli R, Paone E, Lorenzo M, Basso N. Intragastric balloon followed by diet vs intragastric balloon followed by another balloon: a prospective study on 100 patients. Obes Surg. 2010 Nov;20(11):1496-500. 

Genco A, Lorenzo M, Baglio G, Furbetta F, Rossi A, Lucchese M, Zappa MA, Giardiello C, Micheletto G, Bottari G, Puglisi F, Montanari L, Simona C, Forestieri P., Italian Group for Lapband and BIB (GILB). Does the intragastric balloon have a predictive role in subsequent LAP-BAND(®) surgery? Italian multicenter study results at 5-year follow-up. Surg Obes Relat Dis. 2014 May-Jun;10(3):474-8. 

Coffin B, Maunoury V, Pattou F, Hébuterne X, Schneider S, Coupaye M, Ledoux S, Iglicki F, Mion F, Robert M, Disse E, Escourrou J, Tuyeras G, Le Roux Y, Arvieux C, Pouderoux P, Huten N, Alfaiate T, Hajage D, Msika S. Impact of Intragastric Balloon Before Laparoscopic Gastric Bypass on Patients with Super Obesity: a Randomized Multicenter Study. Obes Surg. 2017 Apr;27(4):902-909.

Vicente Martin C, Rabago Torre LR, Castillo Herrera LA, Arias Rivero M, Perez Ferrer M, Collado Pacheco D, Martin Rios MD, Barba Martin R, Ramiro Martin J, Vazquez-Echarri J, Herrera Merino N. Preoperative intragastric balloon in morbid obesity is unable to decrease early postoperative morbidity of bariatric surgery (sleeve gastrectomy and gastric bypass): a clinical assay. Surg Endosc. 2020 Jun;34(6):2519-2531. 

Mazure RA, Salgado G, Villarreal P, Cobo B, Valencia A, Culebras JM. Intragastric balloon and multidisciplinary team. Nutr Hosp. 2009 May-Jun;24(3):282-7.

Adres: Şemsipaşa, 56. Sk. No: 2, 34250 Gaziosmanpaşa/İstanbul info@cliniccarecenter.com

4.9/5 - (80 votes)

Yrd.Doç.Dr. Beşir K. 1975 Yılında Siirt'te doğdu, ilk ve orta öğrenimini burada tamamladı. İstanbul Üniversitesi istanbul Tıp Fakültesinde 1992 yılında tıp eğitimine başladı. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İç hastalıkları ABD da 1998 yılında başladığı uzmanlık eğitimini 2003 yılında tamamlayıp İç Hastalıkları uzmanı oldu 2003 yılında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesine Gastroenterohepatoloji kliniğinde yan dal görevine başladı ve 2007 yılında gastroenteroloji uzmenı oldu. 2007 yılında istanbul EAH de mecburi hizmet görevine başladı. 2011 yılında Fatih medikal park hastanesinde gastroenteroloji uzmanı olarak çalıştı 2014-2020 yılları arasında Bahçeşehir üniversitesinde yardımcı Doçent Doktor Ünvanı ile ders verdi. 2014 Yılından bu yana Hastanemizde Gastroentereloji Uzmanı olarak kısmi zamanlı çalışmakta iken, 2021 Yılından beri tam gün olarak hizmet vermeye devam etmekte olup aynı zamanda Başhekimlik ve Yönetim Kurulu Başkanlığı Görevlerini Yürütmektedir. Evli ve 2 Çocuk Babası, İngilice ve Arapça dillerini akışkan konuşabilmektedir. Yurt içi ve yurt dışında 30 den fazla yayınlanmış çalışması bulunmaktadır. Özellikle gastrit, gastroözafgeal reflü hastalığı, kronik hepatitler, karaciğer sirozu, iltihabi barsak hastalıkları ve fonsiyonel gastroentestinal sistem hastalıkları ile ilgilenmektedir. Obezite ilgili mide bolanu ve mide botoksu uygulamaları ile başarılı zayıflama tedavileri sağlamaktadır.

???? Çevrimiçi Danışmanlık