Karaciğer Nakli, Karaciğer Yetmezliği ve Kanseri Hastaları İçin Hayat Kurtarıcı Olabilir

Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Karaciğer Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mürşit Dinçer, karaciğer naklinin kimlere yapıldığına dair açıklamalarda bulundu.

Dinçer, karaciğerin vücudun en önemli organlarından biri olduğunu ve birçok önemli işlevi yerine getirdiğini belirterek, karaciğer yetmezliği veya karaciğer kanseri gibi hastalıkların yaşamı tehdit edebildiğini vurguladı.

Dinçer, karaciğer naklinin, bu hastalıkların tedavisinde hayat kurtarıcı olabileceğini belirterek, naklin genellikle beyin ölümü gerçekleşmiş ve organlarını bağışlamış kişilerden veya kan grubu uyan hasta yakınlarının karaciğerinin bir kısmı alınarak yapıldığını söyledi.

Dinçer, karaciğer naklinin başarılı bir operasyon olduğunu belirterek, hastaların büyük bir kısmının nakil sonrası normal yaşamlarına dönebildiğini ifade etti. Ancak, nakil sonrası düzenli kontroller ve ilaç kullanımının önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

Dinçer, karaciğer naklinin, organ bağışı sayesinde mümkün olduğunu belirterek, organ bağışının önemine dikkat çekti.

Kaynak: https://kosuyolueah.saglik.gov.tr/TR-1029505/doc-dr-mursit-dincer-karaciger-nakli-kimlere-yapilir.html

Tavsiye Edilen Diğer Haberimizi Keşfet: Malatya’da Dünyada İlk Kez 5’li Çapraz Karaciğer Nakli Gerçekleşti

5/5 - (2 votes)

İçeriğin geliştirilmesinde ccc media katkı sağlamıştır. Lütfen unutmayın ki sitemizde bulunan içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır ve kesinlikle tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içermez. Teşhis ve tedavi için her zaman bir sağlık profesyoneline başvurmanız önemlidir.

💬 Çevrimiçi Danışmanlık