Mide Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler 5 Madde 🖐🏼​

Mide ameliyatı tüp mide operasyonu olarak da bilinen obezite tedavisidir. Clinic Care Center mide ameliyatı sonrası dünya genelinde hastalara servis vermektedir.

Mide ameliyatı olacak hastaların ameliyata göre önce ve sonraki dönemleri sağlıklı bir şekilde sürdürmüş olması gerekir. En uygun kiloya ulaşmak, sağlıklı yaşamı benimsemeniz adına tüm müdahaleleri yapan uzman kadromuz bulunmaktadır.

Mide Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Mide Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Mide Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Mide ameliyatı sonrası yapılması gerekenler  genel kategorilere göre ayrı şekilde ele alınabilir. Mide ameliyatından sonra fiziksel ve ruhsal olarak yeni bir sürece girmiş olursunuz. Doktorlarınızın önerilerini dikkate alarak belirli bir alışkanlık kazanmaya dikkat ediniz.

1-) Mide Ameliyatı Sonrası Spor Nasıl Olmalı?

Birkaç günlük misafir edildikten sonra yavaşça aktivitelerinizin artması gerekecektir. Aşamalı olarak hareket düzeyinin artması sağlanacaktır.

 • Ameliyat günü küçük adımlarla yürümeye başlamanız gerekir.
 • Eve gidince hareketi düzenli olarak yapmalı ve daha çok adım atmalısınız. Aşırı yorulmamaya da dikkat ederek kaslarınızın güçlenmesine destek vermelisiniz.
 • Daha uzun vadeli harekete başlamak için mide ameliyatıardından iki haftalık süreci beklemeniz gerekecektir.
 • 15 gün ardından markete yürüyerek gidebilir veya dışarıda yürüyüşe çıkabilirsiniz.
 • Yüzme sporu sıkılaşma adına en çok önerilen hareketlerden biridir.
 • Hekiminiz vücudunuza en uygun sporu size söylediğinde bunu olabilecek en doğru şekilde

Mide ameliyatı  ardından aktif spora başlama süresi en az 1 ay en çok 2 ay sonradır. Bir spor salonuna gidecekseniz ağır kaldırmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Karın kası hareketleri 3’üncü aydan sonra verilmektedir.

2-) Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Clinic Care Center sağlık merkezimizde tüp mide ameliyatı geçiren hastalarımızın durumuna özel beslenme listeleri verilmektedir. Genel beslenme kuralları ve ardından gelen süreçte aşağıdaki kurallara uyulması önerilmektedir.

 • 6 aylık ilk beslenme döneminde, hastanedeki 4 günlük döneminde damar yoluyla sıvı verilmektedir.
 • Berrak sıvı alınabilen birinci ayda hasta 3 litreye kadar sıvı almalıdır. Ayran, süt, et suyu gibi sıvılar bu kapsamda bulunmaktadır.
 • Püre döneminde 1-3 ay arası süreçte patates püresi haricinde kolay sindirilen sebzelere başvurulabilir. Kıyma ve tavuk yenecekse de püre olarak alınmalıdır. Sıvı ve pürelerin aynı anda alınmaması gerekmektedir.
 • Tüp mide ameliyatı ardından normal gıdaya geçiş dönemi 3-6 ay arasıdır. Bu dönemde haşlama et, çorba türleri, kuru meyveler vs. iyice çiğnenerek yenebilir.
 • Normal gıda döneminde 6 ay tamamlanır ve kalorisi düşük, proteini yüksek yiyeceklere odaklanılır. Bu aşamada kusma durumu olursa yarım gün veya tüm gün boyunca sıvı alınması gerekir. İçeceklerde gazlı olanlardan uzak durmak önemlidir.

3-) Mide Ameliyatı Sonrası Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi durumunu yaşamamak için beslenme ve yaşam tarzı konusunda verilen önerilerin aksatılmaması gerekmektedir. Midenizde yaşanan şekil değişikliği vücudunuzun tamamını ilgilendirdiği için kilo kaybının hormonlara etkisini en aza indirmek gerekir. Saç dökülme miktarının artışı ve azalması süreci bir buçuk seneye kadar düzelmektedir.

4-) Mide Ameliyatı Sonrası Deri Sarkması
Mide Ameliyatı Sonrası Deri Sarkması

4-) Mide Ameliyatı Sonrası Deri Sarkması

Mide küçültme ameliyatının ardından hızlı bir kilo verme süreci yaşanır ve deri sarkması yaygın şekilde görülür. Bölgesel sarkmaların çözümü deri ameliyatı olabilir. Aşırı bir sarkma yoksa hasta spor ve cilt bakım süreciyle sıkılaşma yolunu da seçebilir. Derinin rahatsızlık verme durumuna göre işlem olabilecektir. Sarkan derilerin ameliyatla alınması için ayrıca bir inceleme yapılması gerekir.

5-) Kan Tahlilleri & Vitamin Tamamlama Süreci

Vücudun kaybettiği kilolar vitamin ve minerallerin de kaybolmasına neden olabilmektedir. Ameliyatla beraber toparlanma sürecine giren vücudunuz için kan tahlillerini yaparak uygun takviyeleri sunmaktayız. Mide ameliyatı  sürecinizin tamamında en iyi sonuçlara odaklanıyoruz.

4.7/5 - (10 votes)

İçeriğin geliştirilmesinde ccc media katkı sağlamıştır. Lütfen unutmayın ki sitemizde bulunan içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır ve kesinlikle tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içermez. Teşhis ve tedavi için her zaman bir sağlık profesyoneline başvurmanız önemlidir.

💬 Çevrimiçi Danışmanlık