Obezite Cerrahisi 2023

Obezite cerrahisi, kişilerin kilo vermesine yardımcı olabilecek bir ameliyat türüdür. İnsanların vücudunun bazı bölgelerindeki fazla yağları almasına yardımcı olan bir ameliyattır. Obezite cerrahisinin birçok farklı türü vardır, ancak hepsinin ortak bir amacı vardır: insanların kilo vermesine yardımcı olmak.

Genellikle bariatrik cerrahi olarak adlandırılan obezite cerrahisi, fazla vücut ağırlığını azaltmak veya kaldırmak için kullanılan bir cerrahi prosedür türüdür. Obezite cerrahisi, obez olan kişilerin kilo vermesine ve sağlıklarını iyileştirmesine yardımcı olabilir. Ameliyat mide, üst mide (mide kılıfı), ince bağırsak veya kolonda yapılır.

Obezite Cerrahisi Nedir

Bariatrik cerrahi olarak da bilinen obezite cerrahisi, obez kişilerde yapılan bir ameliyat türüdür. Bu ameliyat, bu kişilerin yiyebilecekleri yiyecek miktarını kısıtlayarak veya yiyeceklerin emilimini azaltarak kilo vermelerine yardımcı olur. Birkaç farklı obezite ameliyatı türü vardır, ancak en yaygın olanı tüp mide ameliyatıdır.

Tüp mide ameliyatı, kişinin bir seferde sadece az miktarda yiyecek yiyebilmesi için midenin boyutunu küçülten bir işlemdir. Bu ameliyat aynı zamanda sindirim sistemini de değiştirir, böylece vücuda daha az yiyecek emilir. Obezite cerrahisinin bir başka türü de laparoskopik gastrik bantlama olarak adlandırılır. Bu prosedür, ne kadar yiyeceğin yenebileceğini kısıtlamak için midenin üst kısmına ayarlanabilir bir bant yerleştirmeyi içerir.

Obezite cerrahisi obezite için bir tedavi değildir, ancak insanların kilo vermesine ve sağlıklarını iyileştirmesine yardımcı olabilir.

Obezite Cerrahisi Fiyatları

Bariatrik cerrahi, obez kişilerin kilo vermesine yardımcı olan cerrahi bir işlemdir. Bariatrik cerrahi fiyatları, ameliyatın türüne ve yapıldığı hastane veya kliniğe göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı obezite ameliyatları sigorta kapsamındayken bazıları sigorta kapsamında değildir.

En yaygın bariatrik cerrahi, küçük bir mide kesesi oluşturup onu ince bağırsağa bağlamayı içeren gastrik bypass ameliyatıdır. Bu ameliyat genellikle sigorta kapsamındadır. Diğer bariatrik cerrahi türleri arasında gastrik bantlama, tüp mide ameliyatı ve duodenal switch ile biliopankreatik diversiyon yer alır.

Bariatrik cerrahi fiyatları 25.000 ila 55.000 TL arasında değişebilir. Bununla birlikte, birçok klinik ve hastane, ameliyatı daha uygun hale getirmek için ödeme planları veya finansman seçenekleri sunmaktadır.

Obezite Belirtileri Nedir?

Ulusal Sağlık Enstitüleri, Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık üçte ikisinin aşırı kilolu veya obez olduğunu bildirmektedir. Obezite ciddi bir sağlık sorunudur ve kalp hastalığı, felç, tip 2 diyabet, kanser ve artrit gibi birçok hastalığa ve duruma neden olabilir.

Obezite belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı kişilerde hiç belirti olmayabilir. Bununla birlikte, yaygın obezite belirtileri şunları içerir: çok yorgun hissetmek; eklem ağrısı olan; nefes almak için mücadele; yüksek tansiyona sahip olmak; yüksek kolesterol seviyesine sahip olmak; ve tip 2 diyabetli olmak.

Obezite Kaç Kilodan Başlar

Fazla kilolu veya obez olan Amerikalıların sayısı şaşırtıcı. Obezite sadece birkaç kilo ile başlar, ancak hızla kontrolden çıkabilir. Obezite bir sorun haline gelmeden harekete geçmek önemlidir.

Obezite Yaş Ve Kilo Sınırı

Obezite cerrahisi belli bir yaşın üzerindeki hastalar için bir seçenek olmayabilir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, kilo verme ameliyatının faydalarının belirli bir yaştan sonra azalma eğiliminde olduğunu ve risklerin artabileceğini buldu. JAMA Surgery’de yayınlanan çalışma, 2003 ile 2011 yılları arasında kilo verme ameliyatı geçiren yaklaşık 6.000 hastanın verilerine baktı.

Araştırmacılar, ameliyattan bir yıl sonra ortalama kilo kaybının 24 pound olduğunu buldular. Ancak bu kilo kaybı 60 yaşından sonra önemli ölçüde azaldı. 60 yaşın üzerindeki hastalarda da ameliyat sonrası ölüm ve komplikasyon riski daha yüksekti.

Çalışma, obezite cerrahisinin yaşlı hastalar için o kadar faydalı olmayabileceğini öne sürse de, her hastanın farklı olduğunu unutmamak önemlidir. Obezite cerrahisinin sizin için uygun olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşmalısınız.

Bu gibi sizleri Obezite kategorimizde yer alan içeriklerimize Google aracı ile ulaşabilir ve daha pek çok bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz. Konumuz ile alakalı olan Tüp Mide Ameliyatı 2022 makalemizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

5/5 - (5 votes)

İçeriğin geliştirilmesinde ccc media katkı sağlamıştır. Lütfen unutmayın ki sitemizde bulunan içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır ve kesinlikle tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içermez. Teşhis ve tedavi için her zaman bir sağlık profesyoneline başvurmanız önemlidir.

???? Çevrimiçi Danışmanlık