Sağlıkta şiddete karşı iş bırakma eylemi: ‘Kışkırtılmış şiddet bir sistem sorunu’

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Dr. Gülizar Yıldırım‘a yönelik saldırı sonrası sağlık çalışanları, iş bıraktı ve eylem yaptı. Eylemde konuşan sağlık çalışanları, “Sağlıkta kışkırtılmış şiddet bir sistem sorunu” dedi.

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Dr. Gülizar Yıldırım, 6 Kasım’da acil serviste görev yaptığı sırada hasta yakını tarafından darp edildi. Yıldırım, saldırı sonucu yaralandı.

Olayın ardından sağlık çalışanları, iş bıraktı ve eylem yaptı. Eylemde konuşan Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Mehmet Cengiz, “Sağlıkta şiddet, kışkırtılmış bir şiddettir. Bu şiddetin sorumluları, sağlıkta şiddeti körükleyen siyasi iktidar ve sağlıkta şiddeti görmezden gelen sağlık yöneticileridir” dedi.

Cengiz, sağlıkta şiddetin önlenmesi için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirterek, “Sağlıkta şiddeti önleyecek yasanın bir an önce çıkarılması ve sağlıkta şiddet uygulayanlara caydırıcı cezalar verilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Eylemde konuşan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı da, “Sağlıkta şiddet, bir sistem sorunudur. Bu sistemi düzeltmezsek, şiddeti önleyemeyiz” dedi.

Fincancı, sağlıkta şiddeti önleyecek yasanın bir an önce çıkarılması gerektiğini belirterek, “Sağlıkta şiddet uygulayanlara caydırıcı cezalar verilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Eylemde konuşan sağlık çalışanları, sağlıkta şiddetin önlenmesi için gerekli önlemlerin alınmasını talep etti.

Kaynak: https://www.antalyatabip.org.tr/artik-yeter-3/

5/5 - (1 vote)

İçeriğin geliştirilmesinde ccc media katkı sağlamıştır. Lütfen unutmayın ki sitemizde bulunan içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır ve kesinlikle tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içermez. Teşhis ve tedavi için her zaman bir sağlık profesyoneline başvurmanız önemlidir.

💬 Çevrimiçi Danışmanlık