TTB, Sağlık Bakanı’nın Hekim Göçü Açıklamalarına Tepki Gösterdi

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Meclis’teki bütçe görüşmeleri sırasında hekim göçüne dair kullandığı ifadelere ve yaptığı harekete tepki gösterdi.

TTB Merkez Konseyi üyeleri ile tabip odalarının temsilcileri, TTB önünde düzenledikleri basın açıklamasında, Sağlık Bakanı Koca’nın hekimleri paragözlükle suçladığını ve bu ifadelerin utanç verici olduğunu söyledi.

TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Kazım Doğan Eroğulları, “Sağlık Bakanı Koca’nın Meclis’te yaptığı hareketlerle hepimizi halkın gözünde bizi paragöz olmakla suçlamış ve bizleri meslek adına, insanlık adına utandırmıştır” dedi.

TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Adalet Çıbık ise, “Sağlık Bakanı Koca’nın izledikleri politikaları aklamaya, hekimleri ise paragözlükle suçlayarak toplumun gözünde hedef haline getirmeye çalıştığını” söyledi.

Çıbık, “Sağlık Bakanlığı yaşadığımız sorunlara karşı bu sorunları anlamaktan ve çözüm üretmekten uzaktır, günü kurtarmaya çalışan söylem ve uygulamalarla yaşadığımız sorunları derinleştiren bir tutum izlemektedir” dedi.

TTB, basın açıklamasında, Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın derhal terk edilmesini, tüm sağlık birimlerinde şiddete karşı güvenli çalışma alanları, hekim-hasta arasındaki ilişkileri bozacak söylemlerden ve şiddet içeren dilden vazgeçilmesini, toplumu hastalıklardan koruyabildiğimiz bir hekimliği var etmenin koşullarını, idarecilerin liyakat temelli olmasını ve emekçiler tarafından demokratik olarak seçilmesini, şehir hastanelerine aktarılan kaynakların koruyucu sağlık birimlerine aktarılmasını talep etti.

Kaynak: https://www.ttb.org.tr/haber_goster.php?Guid=5c5f600e-8155-11ee-bc4d-13da0eb35bac

5/5 - (1 vote)

İçeriğin geliştirilmesinde ccc media katkı sağlamıştır. Lütfen unutmayın ki sitemizde bulunan içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır ve kesinlikle tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içermez. Teşhis ve tedavi için her zaman bir sağlık profesyoneline başvurmanız önemlidir.

???? Çevrimiçi Danışmanlık