Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bu hem kişinin sağlığı için hem de ameliyattan daha çok verim almak için önemlidir. Çünkü tüp mide ameliyatı sonrası beslenme ve birçok alışkanlık değişecek ve kişi eski beslenme düzenini devam ettiremeyecektir. Bu da ancak ameliyat sonrasında kendine dikkat etmesiyle mümkündür.

Bu dönem için özel olarak uzmanlar tarafından hastaya özel menü ve diyetler hazırlanmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme 2023

Diyet listeleri kişiye özel olarak hazırlanıp birebir uygulanması beklenmektedir. İlk 2 ay  sıvı gıda alınır ve yavaş yavaş katıya doğru geçiş sağlanır. Ameliyattan sonraki beslenme tamamen sıvı gıdalarla sağlanmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Katı Gıdalara Geçiş

Ameliyattan sonraki ilk hafta tamamen tanesiz sıvı gıdalarla beslenilmektedir. Tabi ki burada tüp mide ameliyatı sonrası katı gıdalara geçiş ne zaman? Sorusunun cevabını verecek olan hastanın kilosudur. Çünkü asıl belirleyici olan faktör hastanın kilosu ve alışkın olduğu beslenme şeklidir. Erken dönemlerde kas yıkımının önüne geçmek amacıyla protein takviyesi gerekebilmektedir. Bundan sonra da katı gıdalara yavaş yavaş başlanarak normal yeme düzeni oturtulmaktadır.

Kişinin beslenme programı diyetisyenler ve doktorlar tarafından düzenlenir. Kalorisi düşük olan gıdalara yönelerek içecekleri bile en az kalorili olanlardan yana tercih etmelidir. Tüp mide ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler için de en önemlisi ise yemeklerin yanında sıvı tüketilmemesidir.

Yemeklerin yanında sıvı tüketiminin tavsiye edilmemesinin önemli nedeni vardır. Bu nedense sıvılar yemeklerin mide tüpünden daha hızlı geçmesine neden olduğu için bulantı veya ishale yol açmaktadır. Katı gıdalara geçiş sağlandığı zaman da hasta yiyecekleri yavaş yavaş çiğneyerek tüketmelidir. Katı gıdalar yumuşak ya da ezilmiş olarak tüketilirse bu daha faydalı olmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Vitamin Takviyesi
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Vitamin Takviyesi

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Vitamin Takviyesi Kullanımı

Tüp mide ameliyatı yapıldıktan sonra besinlerin miktarı azalmaktadır. Bu da doğal olarak vitamin ve mineral desteğinin verilmesine yol açmaktadır. Ameliyatın ardından günlük olacak şekilde vitamin ve mineral desteği verilmelidir. Besleyiciliği yüksek olan kalori ve yağ oranı düşük gıdalara yönelmek en doğrusudur.

Bunların yer aldığı beslenme listesi sayesinde sebzelere, meyvelere ve faydalı gıdalara ağırlık verilmektedir. Diyetisyenler ile beraber hazırlanan ve hastaların sevdiği yiyeceklerin yer aldığı listeye uyum sağlamak önemlidir. Vitamin takviyesi özellikle tüp mide ameliyatı sonrası beslenme için oldukça önemli olan noktalardan biridir.

Tüp Mide Ameliyattından Sonra Hangi İçecekler Serbest?

Tüp mide ameliyatı olduktan sonra hastaların belirli içecekleri dozunda tüketmeleri önemlidir. Ancak bunu yaparken tamamen belirtilen içeceklere uyulması ve bu doğrultuda hareket edilmesi gerekir. Bu yüzden hastalar ameliyattan sonra hangi içecekler serbest? Sorusunun cevabını detaylı şekilde bilmelidir. Çünkü buna göre içecek içip yasak olan içeceklere yönelmemeleri gerekir.

Öncelikle diyet içecekler tüketilebilir. Tanesiz ve az kalorili çorbaların tüketilmesinde de bir sakınca yoktur. Köpüksüz ve az şekerli olan meyveli içecekler. Tatlandırılmış olan saf meyve suları. Şekersiz şekilde kahve ve çay tüketimi de serbesttir. Ameliyattan sonraki birkaç gün boyunca bu içeceklerin tüketilmesinde sağlıksal açıdan problem bulunmamaktadır. Ancak azar azar ve yavaş tüketilmesinde fayda var. Daha sonra yavaş yavaş artırabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyat Sonrası Uzak Durulması Gerekenler Nelerdir?

Tüp mide ameliyatı sonrasında hastanın beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi için aşamalar belirtilmektedir. Bu aşama 4 şekilde oluşmakta ve tamamen diyetisyen ve uzman doktor tavsiyesiyle oluşturulmaktadır.

1. Aşama 1 – 2 günü kapsamakta ve bu diyetle bağırsak hareketlerini başlatmak amaçlanmaktadır.

2. Aşama ise 2 hafta sürelidir ve tam sıvı diyeti uygulanmaktadır.

3.aşama da ise püre diyeti devreye girecek, 2 hafta devam edilmesi sağlanacaktır. Protein ve enerji ihtiyacı sağlanmaktadır.

4. Aşama ise az yağlın olarak yapılan katı diyet. Bu aşamada püreler yerini azar azar olacak şekilde katı gıdalara bırakmaktadır. Ameliyat sonrası hastayı düzenli beslenmeye hazırlayacak olan aşamalar ve diyetler bunlardır. Peki hasta açısından ameliyat sonrası uzak durulması gerekenler nelerdir?

Kekler, pastalar, kurabiyeler yani tüm tatlılar. Kızarmış besinler, şekerli ürünler, asitli ve alkollü içecekler, derisi alınmamış olan etler, yağlı sos mayonez, ketçap vs, dondurma milkshake dondurulmuş yoğurt, tuzlu besinler, salamura ve konserveler, hamur işleri gibi gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir.

Tüp mide ameliyatı olacak ya da olmuş kişilerin değiştirmesi gereken ilk şey beslenme alışkınlıklarıdır. Bu sayede yaşam kaliteniz artacak ve tekrar kilo alma riskinizi en aza indirebileceksiniz. Clinic Care Center ameliyat sonrasında nasıl beslenmeniz gerektiği ile ilgili detaylı bilgileri sizlere ulaştırmaktadır. Bizler tüp mide ameliyatı sonrası beslenme konusunda sizleri en net şekilde aydınlatmaya devam etmekteyiz. Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme ve diğer konular için Whatsapp hattımızdan ulaşabilirisiniz.

5/5 - (6 votes)

İçeriğin geliştirilmesinde ccc media katkı sağlamıştır. Lütfen unutmayın ki sitemizde bulunan içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır ve kesinlikle tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içermez. Teşhis ve tedavi için her zaman bir sağlık profesyoneline başvurmanız önemlidir.

💬 Çevrimiçi Danışmanlık