Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Yüzme 🏊‍♀️​

Tüp mide ameliyatı sonrası yüzme etkinliği ameliyat olan kişilerin merak ettiği bir konudur. Clinic Care Center olarak mide ameliyatınızla beraber yaşamınızı şekillendiriyoruz.

Tüp mide ameliyatı sonrası yüzme etkinliğine başlamak isteyenlerin doktor önerilerine göre hareket etmesi gerekmektedir. Hastanedeki dönem geçtikten sonra aşamalara göre egzersiz programı alabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Yüzme Ne Zaman Olur?
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Yüzme Ne Zaman Olur?

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Yüzme Ne Zaman Olur?

Clinic Care Center doktorlarımız genellikle bir aylık bir iyileşme süresini dikkate almaktadır. Tüp mide ameliyatı olan hastanın bir ay sonra yüzmeye başlaması birçok faydayı da beraberinde getirecektir. Haftada iki kere ayda 4 kere yüzme etkinliği yapılabilir.

Tüp mide ameliyatı sonrası yüzme yapılacağında vücudu çok zorlamamak ve hijyen kurallarına uymak gerekir. Ameliyat hassasiyetlerini tam olarak atmama olasılığınıza karşı deniz veya havuzun temizliğinden emin değilseniz girmemelisiniz. İltihap durumlarına karşı önlem alarak sağlığınızı korumaya özen gösteriniz.

Mide Küçültme Ameliyatı Olanlarda Yüzmenin Faydaları 

Mide küçültme ameliyatı olanlarda yüzmenin faydaları birçok açıdan görülebilmektedir. Sporun genel faydalarına ek yüzme sporunun faydaları daha belirgin şekilde kendisini gösterecektir:

 1-) Kilo Kontrolü Sağlar

Mide ameliyatından sonra mideniz küçülür ancak bir süre sonra dikkat edilmezse genişlemeye neden olabilir. Yüzen kişilerde metabolizma hızının arttığı kanıtlanan bilimsel bir gerçektir. Vücudunuzun kendini toparlama sürecinde hızlı bir metabolizma faydalı olacaktır.

2-) Kasları Güçlendirir

Kas yapısı zayıflayan ve aşırı yağdan muzdarip hastalarda ameliyat ardından kasları çoğaltmak temel hedef olmalıdır. Yüzerek sağlıklı bir şekilde kas oluşumuna katkıda bulunabilirsiniz.  Sıkılaşma sürecinde derinize de katkısı olacaktır.

3-) Esneklik Kazandırır

Tüp mide ameliyatı sonrası yüzme etkinliğini düzenli olarak yaptığınızda derinizde esneme daha belirgin olacaktır. Suyun toparlayıcı gücünü düzenli olarak hissedebilirsiniz.

4-) Kalp Sağlığını Destekler

Kalp sağlığını destekleyen yüzme etkinliği tüm organlarınıza dolaylı yoldan fayda edecektir. Belirli bir ritimde yüzme yapıldığında kalp atışları da düzene girerek sağlığınıza katkı yapar. Mide ameliyatının kan akışındaki etkilerini de bu şekilde çözmüş olursunuz.

5-) Stres Seviyesini Düşürür

Yüzmenin faydaları arasında belki de en dikkat çeken fayda stresi azaltmasıdır.  Temizlik hissi, yüzmenin verdiği keyif doğuştan gelen bir rahatlama duygusudur. Mide ameliyatınızın ardından gelen stresi süreçleri bu sayede daha kolay şekilde atlatabilir, kendinizle barışabilirsiniz.

6-) Rahat Bir Uyku Sağlar

Kilo verme sürecinde en önemli alışkanlıklardan biri uykuyu düzenli olarak uyumaktır.  Hareket etmenin verdiği doğal bir fayda olarak yorulursunuz ve uykunuz gelir. Kaslarınızın gevşemesine bağlı olarak uykuya dalma süreniz de azalacaktır.

7-) Mide Küçültme Ameliyatı İzlerini Daha Erken Atlatırsınız

Mide küçültme ameliyatı olan kişiler yüzme sporunu düzenli olarak yaptıklarında yıpranma duygusu hızlı şekilde geçer. Ameliyatın neden olduğu fiziksel ve ruhsal değişim süreçleri daha az sorunlu şekilde geçirilir.

😎 Yeniden Mide Büyüme Riski Azalır

Mide ameliyatı olduktan sonra iki sene ardından gelen sürede midenizin yeniden büyüme riski bulunmaktadır. Bu aşamada midenizin büyümesini çok sınırlı tutmanız gerekir. Yüzme ile kilo kontrolü ve aşırı yeme isteğini kolayca baskılama imkanınız olmaktadır.

9-) Psikolojik Açıdan Destek

Psikolojik açıdan kilo verme süreci ameliyatla beraber yıpratıcı olabilmektedir. Mide küçültme ameliyatının ardından yeni bir düzene alışmak ayrıca psikolojik bir savaş olacaktır. Dolayısıyla yeni bir beslenme ve yaşam tarzında yüzerek daha kolay bir sonuç alabilirsiniz.  Stresiniz azaldıkça kendiniz üzerinde kontrolünüz artacaktır.

Clinic Care Center tüp mide ameliyatı sonrası yüzme konusunda gereken yönlendirmeleri de alabileceğiniz bir sağlık merkezidir. Dünya geneline yayılan tedavilerimizle her daim sizin yanınızdayız.

5/5 - (5 votes)

İçeriğin geliştirilmesinde ccc media katkı sağlamıştır. Lütfen unutmayın ki sitemizde bulunan içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır ve kesinlikle tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içermez. Teşhis ve tedavi için her zaman bir sağlık profesyoneline başvurmanız önemlidir.

💬 Çevrimiçi Danışmanlık