Tüp Mide Ameliyatının Başarı Oranı Nedir? 2023 💯​

Tüp mide ameliyatı ile obezite cerrahisinde önemli ilerlemeler kaydeden Clinic Care Center, hastalarının düzenli takibi yapmakta ve başarılı operasyonlar gerçekleştirmektedir.

Tüp mide ameliyatı, ilk olarak Duodenal Switch ameliyatının bir parçası olarak kullanıldı. 1988 yılında uygulanan bu işlemde, açık yöntem tercih edilmişti. 1999 yılına gelindiğinde ise kapalı yöntem kullanılarak tüp mide ameliyatları gerçekleştirilmeye başladı. 2009 yılına kadar Gastrik Bypass ameliyatından önce basamak olacak şekilde kullanılıyordu. Zamanla başarıları kanıtlandı ve tek başına obezite cerrahisinde tercih edilmeye başladı.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Halk arasında mide küçültme ameliyatı olarak bilinen bu operasyonlar, adından anlaşıldığı üzere mide hacmini küçültmeyi hedefler. Bu amaçla geliştirilen teknikler zamanla değişiklik göstermiş ve günümüzde kapalı yöntemle cerrahi işlemler gerçekleştirilmeye başlamıştır. Ameliyat süreci ve aşamaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Öncelikle hastanın vücut kitle endeksi, fizyolojik ve psikolojik durumu değerlendirilir.
  • Ameliyata uyum sağlayan hastalarımız için ameliyat öncesinde psikolojik olarak hazırlanması adına terapi verilir.
  • Ameliyat, genel anestezi altında yapıldığı için acı duyulmaz.
  • Hastaların karnı şişirilir, küçük kesiler açılır ve mideye ulaşılır.
  • Midenin %80 ile %90 oranında kısmı alınır.
  • Kanama ve enfeksiyon riskine karşı hastalar 3-4 kadar müşahede altında tutulur.

Tüp mide ameliyatının başarı oranı nedir; Clinic Care Center olarak bu zamana kadar yaptığımız tüm ameliyatlardan başarılı sonuçlar aldık. Ameliyatların başarılı olması için uzman hekimlere, psikologlara ve diyetisyenlere ihtiyaç vardır. Uzman bir kadro ile çalıştığımız için tüm hastalarımız hedef kilosuna sağlıklı bir şekilde ulaşmayı başarmıştır.

Mide Küçültme Ameliyatı Ölüm Riski Yüzde Kaç?

Tüp mide ameliyatlarının ölüm riski olduğuna dair düşünceler ve endişeler vardır. Öncelikle anestezi altında yapılan cerrahi operasyonların tamamında ölüm riski olduğunu söylemek gerekir. Anestezi kaynaklı komplikasyonlar, çok nadir olmakla birlikte ölüme sebebiyet verebilir.

Bu ameliyatların ölüm riski, %0,02 olarak saptanmış ve dünya genelinde kabul görmüştür. Dünya Sağlık Örgütü de bu oranı kabul etmekte, riskli ameliyatlar grubunda değerlendirmemektedir. Ölüm sebebi genellikle anestezi, doktor hatası gibi durumlardan kaynaklıdır.

Tüp Mide Ameliyatının Riski Var Mı?

Mide ameliyatı, öncesinde ve sonrasında dikkat edilmediğinde çeşitli komplikasyonlar oluşturabilecek bir ameliyattır. İlk olarak hastanın fiziksel ve psikolojik tetkiklerinin dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Ameliyat olmasına engel teşkil eden bir durum varsa bu soruna yoğunlaşmalı, çözülmeyen bir sorunsa ameliyat kesinlikle yapılmamalıdır.

Ameliyat öncesinde hastaların beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri, alkol ve sigara almamaları tavsiye edilir. Anestezi risklerini artıracak her türlü etkenden hastalarımızı uzaklaştırdıktan sonra ameliyata alırız. Bu sayede komplikasyon riski en aza indirilir ve başarılı sonuçlar alınır. Ameliyat sonrasında ise beslenme düzenine son derece dikkat edilmelidir. Bu noktada uzman diyetisyenlerimiz hastaların diyet listelerini düzenlemekte ve kontrol altında tutmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatını Kimler Yaptırmamalı?

Mide ameliyatı riskleri olan bir cerrahi operasyondur ve sadece gerekli görüldüğünde yapılmalıdır. Eğer ileri derece obezite hastası, diyet veya spor yöntemi ile kilo verebiliyorsa ameliyat yapılmamalıdır. Kilo verememe, vücut kitle endeksinin 35 ve üzerinde olması halinde ameliyat yapılması mümkündür. Gastrit gibi mide hastalığı olan insanlara tavsiye edilen bir tedavi yöntemi değildir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Clinic Care Center olarak ameliyat sonrasında iyileşme sürecinizi kontrol altında tutmaktayız. Sıvı ile püre ile beslenme süresinde müşahede altında tutulursunuz. Daha sonra diyet listeleri istediğinize ve hedef kilonuza göre hazırlanır. Tüp mide ameliyatı ardından beslenme düzenine dikkat ettiğiniz sürece kısa sürede kilo verebilirsiniz.

5/5 - (7 votes)

İçeriğin geliştirilmesinde ccc media katkı sağlamıştır. Lütfen unutmayın ki sitemizde bulunan içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır ve kesinlikle tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içermez. Teşhis ve tedavi için her zaman bir sağlık profesyoneline başvurmanız önemlidir.

💬 Çevrimiçi Danışmanlık