Tüp Mide Avantajları ve Dezavantajları Nedir?

Tüp Mide Avantajları ve Dezavantajları Nedir yazımıza hoşgeldiniz. Tüp mide ameliyatı, obezite tedavisinde başarılı sonuçlar veren ve kliniğimizde profesyonel doktorlar tarafından gerçekleştirilen ameliyatlardır. Obezite, çeşitli sebeplerle günümüzde birçok insanın yaşadığı hastalıkların başında geliyor. Stres, depresyon, Metabolik rahatsızlıklar gibi etkenler hastalığın ortaya çıkmasına neden olan başlıca etkenler arasında sayılabilir.

Obezite ilerlemeye başladığında hasta, alması gereken kalori miktarının çok üzerine çıkmakta ve tokluk hissini kaybetmeye başlamaktadır. Bu durumda beslenme düzenini kontrol altına almak son derece zordur. Aynı zamanda hastalık derecesinde şişmanlık, ömrü kısalttığı bilinen tehlikeli bir durumdur. Tüp mide ameliyatı, bu hastalığa kalıcı çözüm sunmak adına geliştirilen bir tedavi yöntemi olarak son derece etkili bir süreçtir.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?
Günümüzde bu teknik, hızlı ve daha kalıcı sonuçlar vermesinden dolayı tercih edilmekte, birçok klinikte başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir 2023?

Tüp mide ameliyatı, gastroplasti ve anti-reflü ameliyatlarının gözlemlenmesi sonucunda geliştirilen köklü bir tarihe sahiptir. 1979 yılında ilk aşaması tamamlandıktan sonra 1988 yılında ilk ameliyat gerçekleştirildi. Deneme sürecinde 20 ameliyat yapıldı ve hastalar 16 ay boyunca takip edildi. Bu çalışmaların sonucunda ise her hastada 7-25 kg aralığında kilo kaybı olduğu görüldü. Zamanla hastaların ilk aşamada da kilo vermesini sağlayacak teknikler denendi ve laparoskopik seçenek tercih edilmeye başladı. Günümüzde bu teknik, hızlı ve daha kalıcı sonuçlar vermesinden dolayı tercih edilmekte, birçok klinikte başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Obezite cerrahisinin temel taşlarından biri haline gelen tüp mide ameliyatı, halk arasında mide küçülme ameliyatı olarak da bilinir. Ameliyat öncesinde hastanın ameliyata uygun olup olmadığının anlaşılması önemlidir. Bu nedenle ilk aşamada fiziksel ve psikolojik tetkikler yapılır. Ameliyata karar verildiğinde ise hastanın hazırlanması için psikolojik destek sağlanır. Kliniğimizde tüm prosedürler eksiksiz uygulanmakta, hastalara birebir ilgi gösterilmektedir.

Tüp mide ameliyatı şu şekilde yapılır;

 • Bu ameliyatlarda kesilerin açılmadığı, kapalı ameliyat yöntemi kullanılır.
 • Ortalama 0,5 cm büyüklüğünde bir delik açılır ve kamera aracılığı ile tedavi araçları karın bölgesine gönderilir.
 • Cerrah monitör ekranından ameliyat bölgesini tespit eder ve cerrahi işlemlere başlar.
 • Midenin %80’lik kısmı stapler ve karına gönderilen tüp aracılığı ile alınır.
 • Özel boyalar yardımı ile mide şişirildikten sonra tüp çıkarılır.
 • Son olarak drenaj sistemi yerleştirilir ve ameliyat sona erer.

Genel anestezi altında yapıldığı için hastalarda ağrı olması söz konusu değildir. Ameliyat sonrasında da ciddi ağrılar olmadığı gibi günlük yaşama kısa süre içerisinde devam edilmesi mümkündür. Ameliyatın etkilerinin daha verimli olması adına hastaların dikkatli olması gerekir. Bu aşamada uygulanması gereken diyet listeleri vardır ve uzman diyetisyenlerimiz tarafından hazırlanır. Hastalarımız ameliyat öncesinde ve sonrasında uzman hekimlerimizin kontrolü altındadır.

Tüp Mide Avantajları ve Dezavantajları Nedir?

Tüp Mide Avantajları ve Dezavantajları Nedir?

Tüp Mide Avantajları Nelerdir?

Mide küçültme ameliyatı, ortaya çıktığı günden bu yana obezite cerrahisinde önemli ilerlemeler kaydedilmesini sağlamıştır. Ameliyatın sağlamış olduğu başlıca avantajlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Ameliyat sonunda mide hacmi küçülür ve daha az besinle tokluk hissetmeye başlanır.
 • Yeme çeşidinde herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir, hasta dilediği yemeği tüketebilir.
 • Ghrelin (açlık hormonu) alındığı için yeme istediğinde büyük ölçüde azalma görülür.
 • Bağırsaklarda herhangi bir işlem yapılmadığı için kanama, tıkanıklık gibi riskler görülmez.
 • Ameliyat süresi diğer ameliyatlara göre daha kısadır, ortalama 1 saat sürer.
 • Hastane yatma süresi de daha kısadır ve günlük yaşama aynı hafta içerisinde dönülebilir.
 • Vücuda yabancı bir cisim yerleştirilmez, emilime müdahale edilmez.
 • Vitamin ve mineral eksikliği daha az görüldüğü için ömür boyu ek takviye kullanılması gerektiği düşüncesi yanlıştır.

Tüp Mide Dezavantajları Nelerdir?

Obezite ameliyatları cerrahi müdahaleler olduğu için tüm ameliyatlarda olduğu gibi farklı komplikasyonlar görülebilir. Bu etkiler nadiren görüldüğü gibi kalıcı değildir. Tüp mide ameliyatı, diğer ameliyatlara göre dezavantajları daha az olan süreçlerdir. Bu nedenle daha fazla tercih edilmekte, büyük avantajlar sağlamaktadır. Dezavantajları ise şu şekilde ifade edilebilir;

 • Ameliyat sonrasında midenin eski halinde gelmesi mümkün değildir.
 • Mide zamanla genişleyebilir ve kilo artışı yaşanabilir.
 • Teknolojik aletlere duyulan ihtiyacın fazla olmasından dolayı kısıtlı kliniklerde başarılı şekilde yapılabilir.
 • Yakın tarihte ortaya çıktığı için kesin veriler yoktur ve bilinmeyen etkilerin ortaya çıkma riski vardır.

Tüp Mide Sonrası Nelere dikkat Edilmeli?

Mide ameliyatı sonrasında hastaların dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır. Öncelikle ameliyat ardından ortalama 3 gün kadar hastanede kalınması gerekir. Olası yan etkilere karşı hasta izlenir ve erken müdahale ile komplikasyonlar ortadan kaldırılır. Hasta taburcu edildiğinde beslenme düzenine dikkat etmelidir ve diyet listelerine göre bir süreç izlemelidir.

Günlük yaşama dönmek için 1 hafta geçmesi yeterlidir. Ancak ortalama 1 ay ağır kaldırılmamalı, midede doluluk hissedildiğinde yemek yenmemelidir. Bol sıvı tüketimi, bedeni yormayacak fiziksel aktiviteler yapılması da önemlidir.

Tüp Mide Ameliyatı Zor Mu?
. Tüp Mide Avantajları ve Dezavantajları Nedir sorunda  avantajlı bir durumdur.

Tüp Mide Ameliyatı Zor Mu?

Genel anestezi altında yapılan ameliyatlar olduğu için oldukça rahattır. Aynı zamanda büyük kesiler açılmaz, ameliyat sonunda hastada şiddetli ağrılar görülmez. Kilo vermeye kısa süre içerisinde başlanacağı için ortalama 1 ay sonunda hasta hem fiziksel hem psikolojik olarak daha iyi hissetmeye başlayacaktır. Tüp Mide Avantajları ve Dezavantajları Nedir sorunda  avantajlı bir durumdur.

Ameliyattan Sonra Ne Zaman Kilo Verilir?

Ameliyattan sonra 1 ay içerisinde 20 kilo verilmesi beklenir. Kilo kontrolleri; 1, 3, 6 ve 12 ay sürelerle yapılır. 12 ay sonunda ortalama %80 oranında kilo verilebilmektedir. Kilo problemlerinin yaşanmaması için beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Kilo verme konusunda etkilidir ancak hastanın beslenme alışkanlıkları oranlarda değişikliğe sebep olur. Tüp mide ameliyatı için kesin veriler sunulması doğru değildir. Tüp Mide Avantajları ve Dezavantajları Nedir sorunda daha fazla bilgi almak bize whatsapp dan yazabilirisniz.

5/5 - (2 votes)

İçeriğin geliştirilmesinde ccc media katkı sağlamıştır. Lütfen unutmayın ki sitemizde bulunan içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır ve kesinlikle tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içermez. Teşhis ve tedavi için her zaman bir sağlık profesyoneline başvurmanız önemlidir.

💬 Çevrimiçi Danışmanlık