Türkiye, Gazze’ye 500 Ton Sağlık Malzemesi Gönderdi

İzmir Alsancak Limanı’ndan dün yola çıkan yük gemisi, Mısır’ın El-Ariş Limanı’na doğru yol alıyor. Gemide, Türkiye tarafından Gazze’ye gönderilen yaklaşık 500 tonluk sağlık yardımı bulunuyor.

Geminin güvertesinde, ameliyathaneleri ve yoğun bakım üniteleri olan, her türlü iklim şartlarına dayanıklı, tam donanımlı konstrüksiyonlu tip ağır iklim sahra hastanesi ile tam donanımlı şişirilebilir tip sahra hastaneleri yer alıyor. Ayrıca, bu hastanelerde kullanılmak üzere tıbbi ilaç ve tıbbi sarf malzemeleri, tam donanımlı 20 ambulans ve UMKE araçları ile sağlık tesislerine enerji desteği sağlamak için jeneratörler de gönderiliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada,

“Gazze’deki hasta ve yaralı kardeşlerimizin acılarını bir nebze de olsa hafifletme amacıyla Mısır Sağlık Bakanı ve yetkililerle yakın iş birliği çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmektedir. Bugün itibarıyla ise Mısır Sağlık Bakanı, değerli mevkidaşım Sayın Khaled Abdel Ghaffar’ın yoğun gayretleri neticesinde Türkiye’den gönderecek olduğumuz toplam 51 konteyner tıbbi malzeme ve jeneratörle 20 tam donanımlı ambulansın gemi yoluyla sevkiyatı için gerekli izinler alınmış, malzemeler İzmir’in Alsancak Limanından gemiye yüklenerek yola çıkmıştır.” dedi.

Fahrettin Koca

Koca, yardım gemisinin Cumartesi günü El-Ariş Limanına varmasının beklendiğini belirterek, “Mısır Sağlık Bakanlığı ile gerekli koordinasyon çalışmaları devam etmekte olup, söz konusu sahra hastaneleri ve ambulansların, mümkün olması halinde, Gazze’de veya Mısır-Gazze sınırına en yakın noktalara konuşlandırılması planlanmaktadır. Türkiye olarak, bugün gemiyle yola çıkan sağlık yardımlarımız yaklaşık 500 ton ağırlığında ve öncekilerin 3 katını aşıyor. Yardımlarımız artarak devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Gazze’ye yönelik yardımları, İsrail’in 10 Mayıs’ta başlattığı saldırılar sonrası hız kazandı. Daha önce, 8 kargo uçağıyla Gazze’ye ilaç, tıbbi sarf malzemesi, tıbbi cihaz ve jeneratör gönderilmişti.

Kaynak: https://www.saglik.gov.tr/TR-100632/gazze-icin-yapilan-saglik-yardimlarinin-en-buyugu-yola-cikti.html

5/5 - (1 vote)

İçeriğin geliştirilmesinde ccc media katkı sağlamıştır. Lütfen unutmayın ki sitemizde bulunan içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır ve kesinlikle tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içermez. Teşhis ve tedavi için her zaman bir sağlık profesyoneline başvurmanız önemlidir.

💬 Çevrimiçi Danışmanlık