Vücut Kitle İndeksi Hesaplama En Kolay Yolu VKİ 2024

Vücut kitle indeksi hesaplama kilonuz, boyunuz ve cinsiyetinizin belirli kurallar ile hesaplanarak size bir oran veren hesaplama türüdür. Hesaplanan bu indeks kilonuzun azlığına veya normal bir kiloya sahip olduğunuza ya da fazla kilolu hatta obez olma durumunuzu ifade etmektedir. Çeşitli formüller ile vücut kitle indeksi hesaplama mümkün olabilmektedir.


Vücut Kitle Endeksi Hesaplayıcı


Vücudunuzun kitle indeksinin anlaşılabilir en sade hali boyunuz ile kilonuzun oransal karşılığıdır diyebiliriz. Clinic Care Center sağlık merkezimiz tarafından fazla kilolarınızdan kurtulmak istediğinizde öncelikli olarak vücudunuzun kitle indeksi hesaplanır. Bazı durumlarda kişilerin toplam yağ oranı gibi daha zor ölçümlere nazaran vücut kitle indeksi hesabı kolay hesaplanabilir.

Türkçe kaynaklarda VKİ olarak kısaltması yapılabilen bu indeksin evrensel kısaltması ise BMI şeklinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Her zaman ideal kilosunda kalmak isteyenlerin vücut kitle indeksi hesaplama yöntemi ile buldukları sonuç ile ideal kilolarının ne olduğuna erişebilirler.

Clinic Care Center olarak sağlık merkezimizde sizler için boy kitle endeksi hesaplıyor ve çıkan sonucun sizin sağlığınız için ne anlam ifade ettiğini sizlerle paylaşıyoruz. Belli aralıklar arasında değerlendirilebilen vücut kitle indeksinin detaylarına dair bilgilere alt başlıklarda ulaşabilirsiniz.

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama Formülü Nedir?

Hesaplaması oldukça kolay olan vücut kitle indeksi formülü ile kilo ve boy bilgilerinize sahip olduğunuzda sağlığınız için önemli işaretler içeren bu indekse ulaşmış olursunuz. Clinic Care Center bünyesinde sizlerin daha sağlıklı nasıl olacağınız için hizmet veren sağlık danışmanlarımız ve diyetisyenlerimiz vücut kitle indeksini hesaplamalarının yanı sıra size bu indeksi hesaplamanın formülünü de vermektedir.

Kısaca ve tamamen dört işlem kullanarak hesaplayabileceğiniz vücut kitle indeksi hesaplama formülünü kendi kilo ve boy oranızın durumunu görmeniz için paylaşmak isteriz.

VKİ = Kilonuz / (Boyunuz) x (Boyunuz)

Bu paylaştığımız formül ile metre cinsinden boyunuzun karesine kilonuzun kilogram cinsinden değerinin bölünmesi ile ulaşılacak değer sizin boy kilo endeksinizi oluşturacaktır. Sözle peynir gemisi yürümez atasözünden yola çıkarak örnek bir vücut kitle hesaplamasını alt kısımda beraber yapalım.

Örnek olarak hesaplayacağımız boy kilo endeksi için boyumuz 1,80 metre ve kilomuz da 90 kilogram olsun. Elimizde hem boy hem de kilo bilgimiz olduğuna göre gelin vücut kitle indeksimiz kaçmış bakalım.

VKİ = 90 / (1,80 x 1,80) = 27,77 kg/m2 sizin vücut kitle indeks oranınız olmuş oluyor. Artık elimizde olan bu veri ile bir sonraki başlıkta detaylarına yer vereceğimiz vücut kitle indeksi aralıkları ve bu aralıkların ne anlama geldiğini öğrendiğimizde bir fikir edinmiş oluruz.

Vücut Kitle İndeksi Hangi Aralıklardadır?

Kilo insanlar için oldukça fazla üzerinde durulan, diyetler ve sporla zayıflamaya, çeşitli ek gıdalarla kilo almaya çalışılan ve devamlı ideal kilonun peşinde koşulan bir vücut kontrol halidir.

Vücut kitle indeksi bilgisine insanlar dilerlerse Clinic Care Center merkezimizde dilerlerse de kendileri paylaştığımız bu indekse ait formülü uygulayarak ulaşabilirler. Vücut kitle indeksi hesaplama size devamlı erişmek istediğiniz veya korumak istediğiniz ideal kilonuza dair en kesin bilgiyi sunacaktır.

Vücut kitle indeksi yalnızca ideal kilo bilgisine değil çıkan sonucun oranına göre belirlenen aralıklardan hangisinde olduğunuza göre sağlık açısından nasıl bir durumda olduğunuzu da yansıtır.

Şimdi hep birlikte vücut kitle indeksi hangi aralıklardadır bakalım ve kendi vücut kitle indeksimizin hangisi ile uyumlu olduğunu görelim.

VKİ 0 ila 18,4 arasında ise oldukça zayıf olduğunuz sonucu çıkar. Bu durumda ideal kilonuza ulaşmak için kilo almanız gerekecek.

VKİ 18,5 ila 24,9 aralığında ise ideal kilonuzu bulmuşsunuz demektir. Bu aralıkta kalmaya özen göstermeli ve vücut kitle indeksi aşçısından gayet iyi bir oranı taşıdığınızı düşünebilirsiniz.

VKİ 25,0 ila 29,9 arasında ise artık kilonuza dikkat etmeye başlamanız anlamını çıkarabiliriz. Clinic Care Center olarak sizlerin vücut kitle indeksinin yüksek olması durumunda mide b0t0ksu işlemini değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

VKİ 30,0 ila 34,9 aralığında olması sizin birinci düzey obezite aralığına girdiğinizi ve yağlı bir insan olduğunuza işaret etmektedir. Yağlı olmak başta karaciğer gibi iç organlarımıza zarar verebilecek tehlikeleri ortaya çıkarabilir. Clinic Care Center sağlık merkezimiz indeksiniz bu seviyelere ulaştığında tıbbi yöntemlerden birisi olan mide balonu yöntemi ile kilo vermenize yardımcı olabiliriz.

VKİ 35,0 ila 44,9 arasında ise artık obezite seviyenizin bir basamak daha artarak üst seviye yani ikinci seviye bir obez olduğunuzu göstermektedir. Vücut kitle indeksinin tehlikeli olduğu seviyelerden bu aralıktaki hastalarımıza Clinic Care Center olarak kliniğimizde gönül rahatlığı ile uygulanabilecek tüp mide operasyonunu önerebiliriz.

VKİ 45,0 ve daha üst bir oranda ise artık obezitenin son aşamasında ve üçüncü düzey bir aşırı kiloluluk durumu ile karşı karşıya olduğunuzu üzülerek söylemeliyiz. Boy kilo endeksi bu seviyelere kadar ulaşan kişiler için Clinic Care Center sağlık merkezimizde diyet yerine daha cerrahi ve operasyonel yöntemleri uygulamayı tercih etmekteyiz.

Midenin küçültülmesine dair yöntemlerden olan gastrit bypass bunlardan birisi olarak düşünülebilecek bir yöntem ve tedavi şeklidir. Sağlık merkezimiz bünyesinde bulunan deneyimli ve başarı doktorlarımız fazla kilolu insanların bu durumları hakkında en doğru tedavi yöntemi ve tıbbi işlemi uygulama konusunda oldukça yetkindir.

Vücut Kitle İndeksinin Yüksek Olması Durumunda Neler Yapılmalıdır?

Bir önceki başlıkta belirttiğimiz ve detaylarına yer verdiğimiz vücut kitle indeksinin aralıkları konusundan bu indeksin yüksek sayılabilecek oranlara ulaşması durumunda neler yapılabileceğini ele almak isteriz.

Clinic Care Center olarak sağlığımız hakkında bilgiler sunan vücut kitle indeksinin yüksek oranlarda olması durumunda hangi tedavi ve zayıflama yöntemlerini tavsiye edip uygulamaktayız belirtmek isteriz.

Vücut kitle indeksi hesaplama ile ortaya çıkan sonuç yüksek bir oran ise mide için gastrit mini bypass işlemi de aşırı kilolu ve obez hastalara uygulanabilecek cerrahi bir tedavi yöntemi olarak seçenekler arasında yer almaktadır.

Clinic Care Center bünyesinde yer alan işinde ehil cerrahi doktorları tarafından hijyenik bir klinik ortamında yapılan bu operasyonlar ile tehlikeli sayılabilen vücut kitle indeksi oranlarında hastanın cerrahi olarak kilo alması engellenmiş olmaktadır.

Vücut kitle indeksinin bilinerek kilo ve boy oranının aslında ne kadar önemli olduğunun farkında olmak gerekir. Dünya genelinde artan obezite ve aşırı kilo ile ortaya çıkan rahatsızlıklar düşünüldüğünde daha tehlikeli bir hal almadan kilo sorununuza Clinic Care Center aracılığı ile çözüm üretebilirsiniz.

Sağlık merkezimizin kilo kontrolü ve kilolu hastaların cerrahi yol ile zayıflama veya kilo alımının durması işlemleri hakkında tecrübesi oldukça fazladır. Obezitenin engellenmesi amacı ile vücut kitle indeksinin yüksek olduğu durumlarda transit bipartisyon uygulaması ve tedavi yöntemi ile hastalara müdahale edilerek kilo sorununa dur diyoruz.

Vücut kitle indeksi gibi kilonun ideal haline ulaşmada referans olan bir oran yaşantımız için oldukça kıymetlidir. Bu indeks ile bulunduğumuz kilo ile ideal kilomuz arasındaki farkı öğrenebilir ve ne yönde hareket etmemiz gerektiğine karar verebiliriz. Vücut kitle indeksi hesaplama kendimizi takip edip kilo alma veya kilo verme durumumuza göre yeniden değerlendirebileceğimiz bir konu olarak kabul edilebilir.

5/5 - (15 votes)

İçeriğin geliştirilmesinde ccc media katkı sağlamıştır. Lütfen unutmayın ki sitemizde bulunan içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır ve kesinlikle tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içermez. Teşhis ve tedavi için her zaman bir sağlık profesyoneline başvurmanız önemlidir.

💬 Çevrimiçi Danışmanlık